Str. gł.>Muz.Krakowa>M.Czartoryskich> Pamiątki po Mikołaju Sieniawskim
  MUZEUM KSIĄŻĄT CZARTORYSKICH
  TROFEA WOJENNE MIKOŁAJA HIERONIMA SIENIAWSKIEGO  W kolekcji Muzeum Czartoryskich dość sporo przedmiotów pochodzi od rodziny Sieniawskich. Jest to efekt koligacji rodzinnych. Mąż Izabeli z Flemingów Czartoryskiej - Adam Kazimierz zrodził się ze związku Augusta Aleksandra Czartoryskiego i Marii Zofii Sieniawskiej. Inaczej mówiąc Maria Zofia Sieniawska była teściową Izabeli. Dziadkiem Marii Zofii Sieniawskiej po mieczu był właśnie Mikołaj Hieronim Sieniawski.
  Opisywana postać jest dość ciekawa. Mikołaj Hieronim urodził się w 1645 roku, czyli w ostatnich latach panowania króla Władysława IV. Jego lata młodzińcze przypadają na potop szwedzki i związaną z wojną abdykacją króla Jana Kazimierza. Następnie popierał wstąpienie na tron Michała Korybuta Wiśniowieckiego, a po śmierci Wiśniowieckiego poparł Jana III Sobieskiego. Wraz z Janem III Sobieskim brał udział w bitwie pod Chocimiem w 1673 roku, zaś dziesięć lat później w bitwie pod Wiedniem.
  Bitwa pod Wiedniem przyniosła Mikołajowi Hieronimowi Sieniawskiemu rozgłos i wzbogaciła go o liczne trofea wojenne. W Muzeum można zatem obejrzeć zarówno liczne pamiątki po nim jak i trofea po bitwie pod Wiedniem.

WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT