WYCIECZKI DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH



    Osoby z ograniczeniami ruchowymi muszą liczyć się z wieloma ograniczeniami podczas zwiedzania Krakowa. Stolica Małopolski pod tym względem jest umiarkowanie przystosowana dla ruchu turystycznego osób na wózkach inwalidzkich. Wiele chodników czeka na nową nawierzchnię i dobrze wyprofilowane krawężniki, w centrum Krakowa dominuje nawierzchnia brukowana, na pewnych odcinkach trudna do pokonania dla wózków.

    Pomimo oczywistych utrudnień, sytuacja w ostatnich latach uległa zdecydowanej poprawie. Sam Rynek Główny, jak i najważniejsze ulice wychodzące z Rynku (Grodzka, Floriańska, Szewska, Św. Anny, Wiślna) zyskały nowy bruk o delikatnej fakturze. We wszystkich najważniejszych zabytkach ustawione zostały rampy bądź też zniwelowane zostały stopnie czy krawężniki.

    Nieco trudniejsza sytuacja panuje na krakowskim Kazimierzu, który wciąż czeka na rewitalizacje. Ale i tutaj sytuacja ulega poprawie. W bezpośrednim sąsiedztwie Dzielnicy Żydowskiej znajduje się parking dla autobusów turystycznych, do wszystkich synagog i kościołów można dostać się nie pokonując zbędnych odległości.

    Z możliwości zwiedzania wykluczone są wszystkie krakowskie kopce. Kopiec Krakusa i Kopiec Wandy to miejsca odludne, prowadzi do nich gliniana i nierówna ścieżka. Na kopiec Tadeusza Kościuszki wchodzi się po kilkunastu schodach, później dopiero po dość równym, acz mocno pochyłym bruku. Kopiec Józefa Piłsudskiego , choć potencjalnie dostępny, znajduje się z dala od szlaków komunikacyjnych w środku Lasku Wolskiego.
    Ponadto utrudnione jest zwiedzanie niektórych klasztorów poza centrum Krakowa. Do klasztoru Ojców Benedyktynów w Tyńcu prowadzi nierówna szutrowa droga, podobna sytuacja panuje na drodze do klasztoru Ojców Kamedułów. Dla odróżnienia łatwo jest dojechać oraz poruszać się w klasztorach Ojców Cystersów w Mogile, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz Sanktuarium św. Jana Pawła II.

    Te oczywiste trudności łagodzone zostają życzliwym nastawieniem osób odpowiedzialnych za wstępy do płatnych krakowskich muzeów, kościołów czy synagog. Zawsze warto poprosić o możliwość nieodpłatnego zwiedzenia danego zabytku, pamiętając, że każdorazowa jest to decyzja nadzorującego danym obiektem i że trzeba to zrobić z kilkudniowym wyprzedzeniem.

    Organizatorów wycieczek do Krakowa planujących wyjazd z udziałem osób niepełnosprawnych prosimy o wcześniejszy kontakt celem ustalenia szczegółów zwiedzania. Każda wycieczka jest 'Szyta na miarę', z tego tytułu nie pobieramy dodatkowych opład za zorganizowanie pobytu.

    Poniżej przedstawiamy najważniejsze trasy zwiedzania Krakowa:

  1.  Droga Królewska (Wawel i Stare Miasto)
  2.  Szlak Jana Pawla II
  3.  Żydowski Kazimierz
  4.  Miejsca sakralne poza centrum Krakowa: Łagiewniki, Tyniec, Mogiła

Strona główna>Wycieczki dla niepełnosprawnych
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT