Strona główna>Muzea Krakowa>Muzeum Czartoryskich> Talerze z Urbino
  MUZEUM KSIĄŻĄT CZARTORYSKICH
  TALERZE Z URBINO



  W kolekcji Muzeum Książąt Czartoryskich znajdują się cztery ciekawe talerze wykonane w słynnej manufakturze w Urbino. Już sam fakt posiadania tych naczyń jest chlubą dla Muzeum, są one bowiem rzadkością na rynku antykwarycznym w Europie i porządanym eksponatem w muzeach całego świata.
  Talerze są materialnym dowodem mówiącym o zainteresowaniach ludzi epoki renesansu i szukania korzeni w głębokiej przeszłości Włoch jako spadkobiercy po kulturze Rzymskiej. Owe cztery talerze przedstawiają następujące sceny:

Marek Pomponiusz ogłaszający klęskę Rzymu z Kartaginą - jest tu przedstawiona scena historyczna, istotnie w 217 roku p.n.e. rozegrała się bitwa nad jeziorem Trazymeńskim między wojskami Kartaginy będącymi pod wodzą Hannibala a Rzymianami. Ta przegrana bitwa udrożniła Kartagińczykom drogę do stolicy;

Leda z łabędziem - jest to opis mitu zamieszczonego w 'Metamorfozach' Owidiusza. Mit mówi o pięknej Ledzie, która stała się obiektem porządania Zeusa. Ten, by ją posiąść zamienił się w łabędzia. W wyniku stosunku Leda zniosła cztery jaja z których narodzili się Kastor, Polluks, Helena i Klitajmestra;

Tezeusz i Ariadna - talerz opisuje mit o Minotaurze ukrytym przez ojca Minosa w labiryncie. Tezeusz, chce zgładzić Minotaura ukrytego w labiryncie, Ariadna chcąc nie dopuścić do zaginięcia Tezeusza każe mu rozwijać nić po której będzie mógł wrócić z pułapki. Mit jest jednym z bardziej znanych przekazów greckich.

Mit o Fineusie - Fineus miał kolejno żony Kleopatrę i Idaję. Śynów z pierwszego małżeństwa, Pandiona i Pleksipposa oskarżył o zniewagę. Za karę bogowie zesłali harpie, które swymi odchadami zanieczyszczały jedzenie, które zamierzał spożyć. Od śmierci głodowej wybawili go dobiero Kalais i Zetes - bracia jego pierwszej żony, Argonauci, który w swej podróży przybyli do Tracji.

  Żaden z czterech talerzy nie przedstawia scen głównych. Wskazuje to, że wszystkie prezentowane talerze należały do większego zestawu naczyń i produkowane były jako serie. Dziś te serie są wytłuczone lub rozproszone po muzeach całego świata.

 

WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT