Str. gł.>Muz.Krakowa>M.Czartoryskich> Michele Tosini 'Venus'
  MUZEUM KSIĄŻĄT CZARTORYSKICH
  MICHELE TOSINI 'VENUS VICTRIX'  'Venus Victris' - 'Wenus Zwycięska', obraz namalowany przez Michele Tosini w połowie XVI wieku. Ukazuje on kobietę z odsłoniętymi piersiami przykrytymi jedynie niemal przezroczystą tiulą oraz z zarzuconą na plecach szatą. Młoda kobieta ustawiona jest profilem do oglądającego.
  Rodzina Czartoryskich widziała w tym obrazie portret Beatrice d'Este. Gdyby tak było obraz można by potraktować jako pewne uzupełnienie 'Damy z łasiczką' Leonarda da Vinci. Beatrice poślubiła bowiem Ludovica il Moro. Ludovico il Moro jest tutaj postacią łączącą - żoną jego była Beatrice, ale legalną nałożnicą Cecylia Gallerani, sportretowana przez Leonarda da Vinci z łasicą.
  Dziś tak już się nie uważa. Historycy sztuki porównali krakowski obraz z obrazem znajdującym się w Galerii dell'Accademia we Florencji (patrz zdjęcie nr 3). Pokrewieństwo obu obrazów jest niezaprzeczalne, przy czym w obrazie z Florencji widziano Zenobię, wojowniczą królową Palmyry żyjącą w III w. n. e., która podbiła znaczne tereny południowej Europy.
  Ustalenia współczesne przeczą obu tym teoriom. Znaleziono bowiem we Florencji rysunek Michała Anioła pokazujący kobietę w niemal identycznej pozie (patrz zdjęcie środkowe) ukazujący boginię Wenus. Michele Tosini namalował zatem conajmniej dwa obrazy bogini Wenus wzorując się na rysunku Michała Anioła, pierwszy pozostał w Toskanii, drugi zakupiła rodzina Czartoryskich i tym sposobem obraz trafił do Krakowa.


  Literatura:

Muzeum Czartoryskich. Historia i Zbiory, Kraków 1998, s. 71

Zdjęcie nr 1 - fotografia własna
Zdjęcia nr 2 i 3 - internet

WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT