Włodzimierz Tetmajer (31 grudnia 1861 Ludźmierz - 26 grudnia 1923 Kraków). Trudno o artystę bardziej kojarzącego się z epoką Młodej Polski co Włodzimierz Tetmajer. W 1890 roku ożenił sie z panna chłopskiego pochodzenia, wywołując tym samym falę plotek, jaka szybko rozeszła się po Krakowie.
Artysta urodził się w Ludźmierzu ostatniego dnia grudnia 1861 roku (stąd często podawany 1862 jako rok narodzin). Matka, Leonia z Korbickich zmarła kilka dni po porodzie, ojciec, Adolf wszedł w drugi związek małżeński z Julią Grabską (z tegoż związku narodził się Kazimierz Przerwa Tetmajer). Mały Włodzimierz wychowywany był przez swoją ciotkę z pobliskiej Harklowej.
Związki z Krakowem sięgają czasów szkolnych, w 1881 roku Włodzimierz zakończył naukę w Gimnazjum św. Anny w Krakowie. Jednocześnie z obowiązkiem szkolnym młody Włodzimierz pobierał lekcje rysunku u prof. Józefa Siedleckiego. W 1883 roku rozpoczął studia na Wydziale Filologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Szkole Sztuk Pięknych. Trzy lata później artysta poszedł śladem wielu artystów polskich i wyjechał do Monachium. Podczas trzyletniego pobytu w stolicy Bawarii artysta zawarł szereg przyjaźni, w tym z Aleksandrem Gierymskim.
W 1889 Tetmajer wrócił do Krakowa, gdzie wstąpił na oddział kompozycyjny kierowany przez Jana Matejkę.
W sierpniu 1890 roku Włodzimierz zawarł związek małżeński z Anna Mikołajczykówną z podkrakowskich Bronowic. Małżeństwo z chłopką wywołało falę podobnych związków, w tym Jadwigi Mikołajczykównej i Lucjana Rydla opisane przez Wyspiańskiego w dramacie 'Wesele'.
Wielkim wydarzeniem w życiu artysty stało się wygranie konkursu na polichromię do Kaplicy Świętej Trójcy w Katedrze na Wawelu. Dzieło, które ukończył w 1902 roku przyniosło mu rozgłos i przyczyniło się do finansowej poprawy życia państwa Tetmajerów. Ten pierwszy wielki sukces zaowocował kolejnymi zleceniami. Tetmajer został zatrudniony m. in. do malowania polichromii w Kalwarii Zebrzydowskiej, Modlnicy, Wieliczce.
Obok działalności na polu sztuki, Tetmajer zajmował się polityką - w 1911 roku został wybrany do parlamentu wiedeńskiego. Stanowisko to pełnił do I wojny światowej. Po wojnie i odzyskaniu przez Polskę niepodległości artysta wrócił do pracy twórczej. Dalszą karierę artysty przerwała śmierć - artysta zmarł na udar serca 26 grudnia 1923 roku w Krakowie. Został pochowany na cmentarzu na Pasterniku.
Literatura:
• Magdalena Czapska-Michalik, Tetmajer, Warszawa 2007
Krakowscy malarze opisani na stronie:
Szymon Czechowicz
Adam Chmielowski (sw. Brat Albert)
Tomasz Dolabella
Vlastimil Hofmann
Jacek Malczewski
Jan Matejko
Józef Mehoffer
Piotr Michałowski
Walery Eljasz Radzikowski
Henryk Rodakowski
Władysław Rossowski
Michał Stachowicz
Jan Stanisławski
Włodzimierz Tetmajer
Stanislaw Wyspianski