Strona główna>Krakowianie>Malarze> Tadeusz Kantor
  TADEUSZ KANTOR



  Tadeusz Kantor w świecie sterowanym –happenig.

  Pojawienie się w kulturze europejskiej zjawiska happeningu w latach 60-tych ubiegłego wieku nie mogło pozostać bez reakcji ze strony polskich twórców. Wydarzenie kreowane przez artystę na oczach publiczności, intrygujące przez swoją niecodzienność i możliwość kilku scenariuszy, przyciągało jak magnes.

  W kawiarni Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Warszawie w dniu 10 grudnia 1965 roku miał miejsce pierwszy tego rodzaju eksperyment „Cricotage”. Trwający godzinę pokaz miał odrzeć aktywności człowieka z ich utylitaryzmu, jedzenie nie dla wzmocnienia, a dla samego procesu, golenie nie dla upiększenia, siedzenie dla samego trwania w tej postawie. W happeningu brali udział Tadeusz Kantor Edward Krasiński, Alfred Lenica, Zbigniew Gostomski, Wiesław Borowski, Mariusz Tchorek, Krystyn Jarnuszkiewicz, Hanna Ptaszkowska, Maria Stangret, Agnieszka Żółkiewska, Erna Rosenstein. Powtórzono eksperyment w Krakowie pod nazwą „Linia podziału”, kolejne lata przyniosły nowe pomysły -w 1966 „Pierwszy happening szwajcarski” („Wielki ambalaż”).

  W 1967 roku zrealizowano projekt „List” . Ten motyw opakowania w zawieszeniu środowiska poczty, wielkiej poczekalni latami wykorzystywał Kantor w pracach -słynnych ambalażach kompozycje półprzestrzenne, w których aplikowane na płótnie używane, czasem połamane (koperty, torby, parasole) „Koperty, pakunki”. Tym razem list przybrał gargantuiczne rozmiary, był 14-metrowy o wadze 87 kg niesiony przez ponad 2 godziny przez siedmiu listonoszy do galerii Foksal w Warszawie. Na trasie zablokowanej przez eskortę milicji pochód komentowali sprawozdawcy, traktując przejście niemalże jak rozciągniętą w czasie i przestrzeni akcję na boisku piłki nożnej. Po dotarciu do adresata (z poczty na ulicy Ordynackiej) list został rozszarpany przez publiczność. Taką praktykę stosowano w kolejnych latach zaaranżowanych działań artystycznych, np. w „Aranżacjach” Jarosława Kozłowskiego.

Latem 1967 roku odbył się happening nadbałtycki w następujących odsłonach: „Koncert morski” fal pod batutą dyrygenta Edwarda Krasińskiego, zakończony obrzuceniem publiczności rybami z wiadra, „Barbujaż erotyczny” -namaszczanie ciał studentek sokiem pomidorowym, odwzorowanie przez układ ciał na plaży „Tratwy Meduzy” Théodore Géricault i „Kultura agrarna na piasku”, czyli sadzenie gazet na plaży.

  Tadeusz Kantor powraca do roli artysty performance w „Lekcji anatomii według Rembrandta”, biorąc na warsztat „Lekcję anatomii doktora Tulpa” Rembrandta. Medykami w happeningu byli hippisi w ich wzorcowym wydaniu -długie fryzury, okulary, body. Pokaz sukcesem powtórzono w Centrum Sztuki Kunsthalle w Norymberdze.


Krakowscy malarze opisani na stronie:

Szymon Czechowicz
Adam Chmielowski (sw. Brat Albert)
Tomasz Dolabella
Vlastimil Hofmann
Jacek Malczewski
Jan Matejko
Józef Mehoffer
Piotr Michałowski
Walery Eljasz Radzikowski
Henryk Rodakowski
Władysław Rossowski
Michał Stachowicz
Jan Stanisławski
Włodzimierz Tetmajer
Stanislaw Wyspianski

TADEUSZ
KANTOR
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT