Strona główna>Krakowianie>Święci i błogosławieni> św. Faustyna
  ŚW. FAUSTYNA KOWALSKA



  Faustyna Kowalska (właść. Helena Kowalska) (25 sierpnia 1905 Głogowiec - 5 października 1938 Kraków) wychowywała się w wielodzietnej rodzinie Stanisława Kowalskiego i Marianny z domu Babel, była trzecim z dziesiędziorga ich dzieci. Ze względu na trudną sytuację materialną państwa Kowalskich edukację skończyła w trzeciej klasie szkoły podstawowej w Świnicach Warckich a następnie poszła do pracy u Leokadii i Kazimierza Bryszewskich z Aleksandrowa Łódzkiego.
  W 1925 roku Helena Kowalska przybyła do Warszawy, po odmowie przyjęcia do kilku klasztorów została zaakceptowana przez matkę Michaelę Moraczewską wśród Sióstr Bożego Miłosierdzia warunkiem wniesienia posagu. Zbierając pieniądze pracowała jako niania u państwa Lipszyców.
  1 sierpnia 1925 uiszczając wymagany posag wstąpiła do Zgromadzenia i rozpoczęła postulat. 23 stycznia 1926 Helena Kowalska przeniosła się do zgromadzenia w podkrakowskich Łagiewnikach (dziś dzielnica Krakowa) a 30 kwietnia tegoż roku przyjęła obłóczyny oraz imię Faustyna. Dwa lata później, tj. 30 kwietnia 1928 złożyła śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa (śluby odnawialne corocznie).
  Kolejne miesiące upłynęły w Wilnie, Warszawie i Płocku. W klasztorze w Płocku spędziła dwa lata pracując jako ogrodniczka. 1 maja 1933 po przyjeździe do Krakowa złożyła śluby wieczyste. Dwa miesiące później wyjechała do Wilna, w którym przebywała blisko 3 lata do roku 1936. Po krótkich pobytach w Walendowie i w Derdach przybyła do Krakowa 11 maja 1936 roku gdzie przebywała aż do śmierci 5 października 1938 roku.
  W dzień po śmierci siostra Faustyna pochowana została na przyklasztornym cmentarzu. Jej doczesne szczątki spoczywały tam do roku 1966. Ich przeniesienie do kaplicy klasztornej związane było z procesem informacyjnym. Beatyfikacja siostry odbyła się 18 kwietnia 1993 przez Jana Pawła II. Kanonizacja odbyła się w Rzymie 30 kwietnia 2000 roku.

Miejsca związane ze św. Faustyną poza Łagiewnikami:

 • ul. Szewska - Drukarnia Józefa Cybulskiego, miejsce druku pierwszych obrazków Jezusa Miłosiernego. Drukarnia opisana jest w 'Dzienniczku' pod nr 1299 i 1301:

"Dziś poszłyśmy z matką przełożoną do pewnego pana, gdzie były w druku i malowały się małe obrazeczki Miłosierdzia Bożego, także wezwania i koroneczka, które już otrzymały aprobatę, i także miałyśmy zobaczyć większy obraz poprawiony. Bardzo jest zbliżony, ucieszyłam się tym niezmiernie"(Dz. 1299)

"Matka Irena ma dziwnie dużo światła Bożego(...) i teraz, kiedy się drukujeniektóre rzeczy o tym miłosierdziu Bożym i odbijane są małe obrazeczki, znowuż ze mną chodziła w tej sprawie. Dziwnie tym wszystkim Bóg zrządził, bo przecież były zaczęte w Wilnie, a teraz wola Boża pokierowała tak okolicznościami, że tę sprawę załatwiało się w dalszym ciągu w Krakowie"(Dz. 1301)

 • Szpital im. Jana Pawła II - miejsce leczenia (dziś wewnątrz ciekawa kaplica p.w. św. Siostry Faustyny)

  W 2008 roku Siostry Bożego Miłosierdzia oraz Biuro ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa powołało krakowską trasę św. Siostry Faustyny. Na trasie znalazły się: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, kościół św. Józefa na Podgórzu, Kościół Mariacki, bazylika Serca Bożego przy ul. Kopernika, ul. Szewska oraz Szpital im. Jana Pawła II.


  Literatura:

  Siostra Faustyna, "Dzienniczek"

ŚWIĘTA
FAUSTYNA
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT