Błogosławiona Bronisława Odrowążówna - (ur. ok 1200 r. w Kamieniu Śląskim - zm. 1259) była córką Stanisława Odrowąża i Anny z Gryfitów (Jaksów). Pochodzenie szlacheckie, zwłaszcza po matce zadecydowało o jej wstąpieniu do klasztoru norbertanek, jej pradziad, tj. Jaxa Gryfita ufundował klasztor a ponadto kościół i klasztor bożogrobców w Miechowie.
Do klasztoru na Zwierzyńcu przybyła w młodym wieku mając 16 lat. Jej życie, nie najbarwniejsze, upłynęło w zaciszu klasztoru, gdzie spędziła 40 lat, to jest do śmierci. Chociaż trudno byłoby jej życie nazwać barwnym, wokół niej wyrosło szereg podań i legend.
Jedno z podań wiąże Bronisławę z Tatarami, którzy w 1241 roku napadli na Kraków, splądrowali klasztor. Panny Zwierzynieckie ukryły się w pobliskim lesie, gdzie zamienione zostały w kamienie. Od tamtego czasu ten przeuroczy zakątek zwie się Panieńskie Skały.
Inna z legend mówi, że miała nadprzyrodzone wizje, pewnego razu, a było to 15 sierpnia, siostra miała wizję w której zobaczyła św. Jacka wkraczającego do chwały niebieskiej. Natychmiast opuściła swój klasztor i udała się do dominikanów pożegnać kuzyna.
Jeszcze jedna z legend wiąże Bronisławę z pobliskim wzgórzem Sikornik, tam, gdzie dzisiaj jest Kopiec Kościuszki. Miejsce to było jej ulubionym punktem odosobnienia i kontemplacji. Tam miała doznawać wizji i rozmawiać z Chrystusem. Na tym miejscu, u podstawy kopca jest dziś kaplica bł Bronisławy.
Bronisława Odrowążówna stała się błogosławioną Kościoła rzymskokatolickiego 23 sierpnia 1839 roku, beatyfikowana przez papierza Grzegorza XVI.
Lista postaci świata rzymsko-katolickiego opisanych na stronie:
bł. Bronisława
św. Faustyna Kowalska
św. Florian
św. Jacek Odrowąż
św. Jadwiga Andegaweńska
św. Jan Kanty
św. Maksymilian Maria Kolbe
św. Jan Paweł II
bł. Salomea Piastówna
bł. Aniela Salawa
bł. Wincenty Kadłubek