Strona główna >Muzea Krakowa > Galeria XX w. > Tadeusz Makowski
  TADEUSZ MAKOWSKI  Dziwna jest sztuka Tadeusza Makowskiego. Malował postaci niczym wyciągnięte z bajek. Niektóre przypominają kawałki drewna, inne zastrugany ołówek. Jego sztuka może się podobać lub też zupełnie nie docierać do odbiorcy. Skąd więc ten fenomen?

  Urodził się w Oświęcimiu w 1882 roku, kształcił się na Uniwersytecie Jagiellońskim na kierunkach filologia polska i klasyczna. Jednocześnie studiował drugi kierunek na Akademii Sztuk Pięknych u profesorów Jana Stanisławskiego i Józefa Mehoffera. W 1908 roku wyjechał z Polski, jak się okazuje już na zawsze. Tam właśnie zafascynował się kubizmem, tak popularnym we Francji. Po rozpoczęciu I wojny światowej wyjechał do Bretanii na zaproszenie W. Ślewińskiego. Jego życie przerwał wylew krwi do mózgu, żył 50 lat.

  Pozostawił po sobie kilkadziesiąt obrazów, duża część znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie, całkiem sporo znajduje się w Warszawie. Rzadko można zobaczyć dzieła Makowskiego na renomowanych aukcjach. Jego obrazy osiągają wysokie ceny. Nie dziwi, bo chociaż należą one do sztuki prymitywnej, ma się wrażenie, że bohaterowie obrazów posiadają dusze.

TADEUSZ
MAKOWSKI
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT