Strona główna>Muzea Krakowa>Galeria XX w.> Jerzy Nowosielski
  JERZY NOWOSIELSKI


  Jerzy Nowosielski (7 stycznia 1923 Kraków - 21 lutego 2011 Kraków) - pochodzi z roziny łemkowskiej wyznania grekokatolickiego. Naukę pobierał w Powszechnej Szkole im. św. Wojciecha w Krakowie, następnie zas w Gimnazjum Męskim prowadzonym przez O.O. Pijarów. Czas studiów zbiegł się z okresem II wojny światowej. Kontynuuje więc naukę w Kunstgewerbeschule (byłej Akademii Sztuk Pięknych) pod kierunkiem prof. Stanisława Kamockiego. Równocześnie ze studiami plastycznymi uczy się przy prawosławnej wspólnocie w Ławrze pod Lwowem, gdzie rozpoczyna nowicjat. Już po wojnie kontynuuje naukę na Akademii Sztuk Pięknych u prof. Eugeniusza Eibischa (dyplom uzyskuje dopiero w 1962 r.).
  Po wojnie angażuje się jako członek grup artystycznych, m. in. w Grupie Młodych Plastyków (wraz z Tadeuszem Brzozowskim, Marią Jaremą, także u Tadeusza Kantora. W 1949 roku żeni się z poznaną na studiach Zofią Gutkowską. Jerzy Nowosielski, oprócz realizacji prac na płótnie angażuje się w szeroko rozumianą sztukę, projektuje kostiumy i scenografie do teatrów Arlekin i Pinokio w Łodzi oraz Banialuka w Bielsku-Białej, Opery Poznańskiej.
  W 1957 roku zostaje reaktywowana Grupa Krakowska, rozpoczyna działlność teatr Cricot 2, Nowosielski bierze czynny udział w aktywności instytucji. Kolejne lata życia upływają na uczestnictwie w licznych wystawach, m. in. w 1962 w wystawie 'Metafory' w Sopocie, tegoż roku w warszawskiej Zachęcie, w 1972 w Galerii Krzysztofory, 1975 w Galerii Sukiennicach. Artysta dostaje też liczne zlecenia na malarstwo monumentalne - dekoracja malarska kościoł na krakowskich Azorach, ikonostas do Kaplicy św. Doroty w kościele Augustianów w Krakowie, dekoracja cerkwi unickiej w Białym Borze. Pełne sukcesów życie przerywa śmierć - umiera 21 lutego 2011 w Krakowie.


  Literatura:

  Jan Gondowicz, Jerzy Nowosielski, Warszawa 2006
  Jerzy Madeyski, Jerzy Nowosielski, Kraków 1973

WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT