Jesteś tutaj: Str. główna >Zabytki Krakowa>Stare Miasto> Galeria "Sukiennice" > W.Podkowiński
                 Strona główna >Muzea Krakowa> Galeria "Sukiennice" > Władysław Podkowiński
  WŁADYSŁAW PODKOWIŃSKI  Władysław Podkowiński (1866 - 1895) większość swojego życia spędził w Warszawie. Urodził się w skromnej warszawskiej rodzinie, jego ojciec, Antoni był kolejarzem, matka, Waleria była córką właściciela lombardu. W rok po narodzinach Władysława Podkowińskiego, jego ojciec zmarł w katastrofie kolejowej niedaleko Piotrkowa. Odtąd matka decydowała o losie chłopca, posyłając syna do szkoły technicznej przy warsztatach kolei warszawsko-wiedeńskiej. Dzięki śiadomości matki, która zauważyła brak zainteresowania chłopca tematami technicznymi i drzemiących w nim talentów malarskich, posłała go do Warszawskiej Klasy Rysunkowej. Tutaj uczył się w u Wojciecha Gersona, zarabiał zaś na życie ilustrując czasopisma warszawskie, 'Tygodnik Ilustrowany', 'Wędrowiec', 'Kłosy'.
  Pieniądze, zarobione ze współpracy z czasopismami warszawskimi pozwoliły mu oraz jego przyjacielowi Józefowi Pankiewiczowi, na podróż do Petersburga w 1885 roku. Ten roczny okres twóczości charakteryzuje się zainteresowaniem scenami batalistycznymi (wpływ nauczyciela Bogdana Willewalda).
  Po rocznym pobycie w Petersburgu obaj artyści wrócili do Warszawy. Podkowińki wciąż utrzymywał się, ilustrując artykuły do 'Tygodnika Ilustrowanego'. W 1889 roku Podkowiński realizuje swoje zamiary, wyjeżdżając wraz z Pankiewiczem do Paryża. Tam obaj artyści poddają się nurtowi impresjonizmu. Ten kierunek realizują obaj po powrocie do Polski, ale tutaj nie uzyskują zrozumienia.
  W 1891 roku Podkowiński otrzymuje zaproszenie od Juliana Maszyńskiego na dłuższy pobyt w majątku Mokra Wieś pod Garwolinem. Artysta wykorzystuje ten czas, malując szereg idyllicznych obrazów wsi i otaczającej przyrody. Z tego okresu pochodzi wystawiany w Sukiennicach obraz 'Pole łubinu'.
  Rok później następuje gwałtowny zwrot w twórczości Podkowińskiego. W miejsce sielankowych obrazów przyrody artysta maluje obrazy zagadkowe, mroczne. Sądzi się, że na taki zwrot mogła mieć wpływ gruźlica płuc, choroba wówczas nieuleczalna i nieszczęśliwa miłość do Ewy Kotarbińskiej, żony Miłosza Kotarbińkiego. Być może pod wpływem tychże emocji Podkowiński malował słynny 'Szał' (1893-94). W tym samym roku 1894 Podkowiński namalował mroczny obraz 'Marsz żałobny Szopena' (prezentowany w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego. Zmarł przedwcześnie w wieku 29 lat na chorobę płuc, został pochowany na warszawskich Powązkach.
  W Sukiennicach znajdują się:

Szał uniesień – jego najbardziej znany obraz, wystawiony został w „Zachęcie” 18 marca 1894 r. na wystawie tzw. jednego obrazu. Obraz od razu wzbudził wiele emocji, w ciągu niecałych dwóch miesięcy zobaczyło go ok. 12 tysięcy widzów. Obraz stał sie jeszcze bardziej głośny, kiedy autor 23 kwietnia pociął obraz na oczach przypadkowych gapiów.

Portret Teresy z Łabędzkich Jasieńskiej - jest to portret żony Feliksa 'Mannghi' Jasieńskiego. Feliks Jasieński, widząc pogarszający się stan artysty, zaprosił go do zaprzyjaźnionej rodziny Ośniałowskich mieszkających w Sobótce pod Opatowem. Podkowiński odpłacał się Jasieńskim, malując liczne obrazy, wśród nich znalazł się również portret Teresy Jasieńskiej na tle dekoracyjnej tkaniny. Obraz namalowany został w 1893 roku.
  Portret Teresy Jasieńskiej jest jednym z kilku namalowanych przez Podkowińskiego portretów całopostaciowych. Do tego cyklu należy 'Konwalia' ukazująca młodą, piękną kobietę wąchającą konwalie. Ta prosta kompozycja prawdopodobnie podyktowana była gustami odbiorców.

Obrazy Wilczyce - pole koniczyny, Pejzaż ze stogiem oraz W ogrodzie, - nawiązują do pobytu Podkowińskiego w posiadłości Ośniałowskich w 1893 roku. Wszystkie prezentowane dzieła są darem Feliksa Jasieńskiego.

W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego prezentowany jest jeszcze jeden obraz Władysława Podkowińskiego - 'Marsz żałobny'. Malarz świadomy swej nieuleczalnej choroby oraz niespełnionej miłości całkowicie zmienia stylistykę, obrazy stają się mroczne, posępne, dominują odcienie czerni i szarości.

Literatura:

• Faryna-Paszkiewicz Hanna, Władysław Podkowiński, Warszawa 1987

Bronisław Abramowicz
Tadeusz Ajdukiewicz
Kazimierz Alchimowicz
Marcello Bacciarelli
Stanisław Wojciech Bergman
Jan Nepomucen Bizański
Anna Bilińska-Bohdanowiczowa
Józef Brandt
Józef Chełmoński
Adam Chmielowski
Feliks Cichocki - Nałęcz
Władysław Ciesielski
Walery Eljasz-Radzikowski
Julian Fałat
Franciszek Faliński
Jan Zachariasz Frey
Wojciech Gerson
Aleksander Gierymski
Maksymilian Gierymski
Jan Nepomucen Głowacki
Maurycy Gottlieb
Józef Grassi
Stanisław Grocholski
Artur Grottger
Rafał Hadziewicz
Samuel Hirszenberg
Leon Kapliński
Roman Kochanowski
Juliusz Kossak
Franciszek Kostrzewski
Aleksander Kotsis
Per Krafft Starszy
Teofil Kwiatkowski
Ludwik de Laveaux
Jan Chrzciciel Lampi
Hipolit Lipiński
Władysław Łuszczkiewicz
Jacek Malczewski
Władysław Malecki
Stanisław Masłowski
Jan Matejko
Paweł Merward
Piotr Michałowski
Jan Piotr Norblin
Józef Oleszkiewicz
Aleksander Orłowski
Józef Peszka
Henryk Pillati
Maksymilian Antoni Piotrowski              
Józef Pitschmann
Witold Piwnicki
Jan Bogumił Plersch
Aleksander Płonczyński
Kazimierz Pochwalski
Władysław Podkowiński
Witold Pruszkowski
Henryk Rodakowski
Zygmunt Sidorowicz
Henryk Siemiradzki
Józef Simmler
Franciszek Smuglewicz
Michał Stachowicz
Teodor Baltazar Stachowicz
Jan Stanisławski
Wojciech Korneli Stattler
Wandalin Strzałecki
January Suchodolski
Józef Szermentowski
Pantaleon Szyndler
Saturnin Świerzyński
Jakub Tatarkiewicz
Lucjan Wędrychowski
Stanisław Witkiewicz
Kazimierz Wojniakowski
Leon Wyczółkowski
Franciszek Żmurko

GALERIA
WŁADYSŁAW PODKOWIŃSKI

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
os. Ogrodowe 18/23, 31-916 Kraków
tel. +48 885 616 358
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
GRUPY PRACOWNICZE
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE