Str.główna>Zabytki Krakowa>Stare Miasto>Galeria "Sukiennice"> J.Fałat
Strona główna>Muz. Krakowa>Galeria "Sukiennice"> Julian Fałat
Strona główna>Muzea Krakowa>Galeria XX w.> Julian Fałat
  JULIAN FAŁAT  Kim dla średnio wtajemniczonego konesera sztuki jest Julian Fałat? Przede wszystkim kojarzony jest ze scenami polowań, zwłaszcza rozgrywających się w zimowym pejzażu. Jemu współcześni podziwiali tą sztukę - Fałat potrafił oddać śnieg w słońcu, śnieg o zachodzie słońca. Kolory śniegu, jak udowodnił, mogą przybierać wszelkie kolory od bieli, przez żółcie, błękity, na fiolecie skończywszy.
  Malarz kojarzony może być także ze swoich akwarel - jest to sztuka, którą opanował do perfekcji. Niektóre z jego dzieł niemal do złudzenia przypominają te, malowane farbami olejnymi. Jedna z anegdot na temat artysty głosi, że ten, pochodząc z biednego domu, wybrał akwarele właśnie dlatego, że były tanie.
  Julian Fałat urodził się 30 lipca 1853 roku w Tuligłowach niedaleko Lwowa. Był synem Kazimierza Fałata - wiejskiego organisty. W wieku 11 lat został wysłany do gimnazjum w Przemyślu, wkrótce trafił do Krakowa do Szkoły Sztuk Pięknych pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza. W 1872 roku Fałat wyjechał do Odessy, gdzie został zauważony przez architekta Feliksa Gąsiorowskiego. Dzięki namowie Gąsiorowskiego i szczęśliwemu splotowi wydarzeń Fałat trafił na krótko do Zurychu, Monachium, po czym powrócił do Zurychu, gdzi syn Feliksa Gąsiorowskiego, Leon zwrócił się z propozycją posady rysownika prz budowie linii kolejowej koło Zurychu.
  W 1877 roku artysta wrócił do Monachium, tym razem nie na politechnikę, lecz na Akademię Sztuk Pięknych. Kolejne lata spędził w podróży. W 1882 roku przybył do Warszawy, gdzie otrzymał posadę rysownika w 'Tygodniku' Ilustrowanym', 'Tygodniku Powszechnym' i 'Kłosach'. Pobyt w Warszawie zapewniał stabilizację finansową oraz cenne znajomości.
  W relacjach osób znających Fałata panowała opinia człowieka uprzejmego, przystępnego, spontanicznego. Być może owa spontaniczność zadecydowała, że otrzymawszy propozycję od Edwarta Simmlera podróży dookoła świata, szybko się zdecydował. Przyjaciele podróżowali przez Marsylię, Port-Said, Cejlon, Singapur, Jokohamę, San Francisco, Nowy Jork, Monachium. Podróż częściowo kształtowała gusta Fałata, zainteresował się szczególnie sztuką Japonii.
  Istotnym dla malarza stał się pobyt w Nieświeżu. Dzięki pracy w 'Tygodniku Powszechnym' dowiedział sie o pobycie Wilhelma Pruskiego, zaproponował utrwalanie scen polowań na płótnie. Przyszłemu cesarzowi widocznie podobały się malowidła Fałata, skoro zaproponował artyście pracę na swoim dworze. Pobyt w Berlinie był dla Fałata owocny, w 1893 roku stał się członkiem Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pobyt w Berlinie miał zaowocować stworzeniem największego malowidła czyli modnej wówczas panoramy. Do pracy zaprosił znanego już z 'Panoramy Racławickiej' Wojciecha Kossaka. Współpraca była dość trudna, na domiar dzieło Berlińskie, czyli 'Przejście Wielkiej Armii przez Berezynę w 1812 r.' przed wystawieniem pocięto i sprzedano jako szereg niezależnych obrazów.
W 1895 roku artysta otrzymał posadę dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. Tutaj cenny okazał się jego zmysł organizacyjny, doprowadził do przemianowania Szkoły w Akademię Sztuk Pięknych. Stanowisko to utrzymywał przez 15 lat. W tym czasie przez mury Uczelni przeszli najwybitniejsi artyści: Leon Wyczółkowski, Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Jan Stanisławski.
  Po przejściu na emeryturę w 1910 roku malarz zamieszkał w Bystrej. Bystra stała się zresztą jedną z najczęściej malowanych miejscowości - niemal zawsze w zimowej aurze. tutaj, z wyjątkiej krótkiego pobytu w Toruniu, mieszkał do końca życia. Zmarł 9 lipca 1919 roku w swoim domu w Bystrej. Dzisiaj w tymże doku znajduje się muzeum poświęcone temu artyście.
  Na koniec warto wspomnieć o ciekawym życiu rodzinnym. Mając 47 lat ożenił się z Marią Luizą Comello, z którą miał trójkę dzieci. Przeżył z żoną 17 lat. Małżeństwo nie należało do udanych.   W Sukiennicach znajduje się jeden obraz "Polowanie na łosia". Jego późniejsze dzieła znajdują się w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego przy al. 3 Maja. Oprócz Krakowa obrazy Fałata można zobaczyć w kilku muzeach w Polsce, najwięcej w Muzeum Okręgowym w Bielsku-Białej oraz Muzeum Narodowym w Warszawie.

  Literatura:

  Dorota Dzierżanowska, Fałat, Warszawa 2006

Bronisław Abramowicz
Tadeusz Ajdukiewicz
Kazimierz Alchimowicz
Marcello Bacciarelli
Stanisław Wojciech Bergman
Jan Nepomucen Bizański
Anna Bilińska-Bohdanowiczowa
Józef Brandt
Józef Chełmoński
Adam Chmielowski
Feliks Cichocki - Nałęcz
Władysław Ciesielski
Walery Eljasz-Radzikowski
Julian Fałat
Franciszek Faliński
Jan Zachariasz Frey
Wojciech Gerson
Aleksander Gierymski
Maksymilian Gierymski
Jan Nepomucen Głowacki
Maurycy Gottlieb
Józef Grassi
Stanisław Grocholski
Artur Grottger
Rafał Hadziewicz
Samuel Hirszenberg
Leon Kapliński
Roman Kochanowski
Juliusz Kossak
Franciszek Kostrzewski
Aleksander Kotsis
Per Krafft Starszy
Teofil Kwiatkowski
Ludwik de Laveaux
Jan Chrzciciel Lampi
Hipolit Lipiński
Władysław Łuszczkiewicz
Jacek Malczewski
Władysław Malecki
Stanisław Masłowski
Jan Matejko
Paweł Merward
Piotr Michałowski
Jan Piotr Norblin
Józef Oleszkiewicz
Aleksander Orłowski
Józef Peszka
Henryk Pillati
Maksymilian Antoni Piotrowski              
Józef Pitschmann
Witold Piwnicki
Jan Bogumił Plersch
Aleksander Płonczyński
Kazimierz Pochwalski
Władysław Podkowiński
Witold Pruszkowski
Henryk Rodakowski
Zygmunt Sidorowicz
Henryk Siemiradzki
Józef Simmler
Franciszek Smuglewicz
Michał Stachowicz
Teodor Baltazar Stachowicz
Jan Stanisławski
Wojciech Korneli Stattler
Wandalin Strzałecki
January Suchodolski
Józef Szermentowski
Pantaleon Szyndler
Saturnin Świerzyński
Jakub Tatarkiewicz
Lucjan Wędrychowski
Stanisław Witkiewicz
Kazimierz Wojniakowski
Leon Wyczółkowski
Franciszek Żmurko

GALERIA
JULIAN FAŁAT
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
os. Ogrodowe 18/23, 31-916 Kraków
tel. +48 885 616 358
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT