Zwyczaj budowania szopek betlejemskich znany jest w całym rzymsko-katolickim świecie, lecz tylko w Krakowie przyjął tak wyjątkową formę. W roku 1927 Antoni Wasilewski zaproponował organizację konkursu na najpiekniejszą szopkę bożonarodzeniową. Pomysł ten szybko znalazł swych zwolenników, od 1937 roku corocznie, w pierwszy czwartek grudnia organizowany jest taki konkurs. Najczesciej przedstawiane motywy to Kościół Mariacki, Katedra Wawelska, Sukiennice. Patronat nad imprezą obejmuje Muzeum Historyczne Krakowa, w którym, w oddziale Krzysztofory można obejrzeć prezentowane w grudniu szopki.
Rękawka, bo ponoć Kopiec Krakusa usypano z ziemi przyniesionej tu w rękawach. Ale Kopiec kryje wiele innych tajemnic. Jedną z nich jest tajemniczy zwyczaj zrzucania przez zamożnych krakowian jedzenia i monet dla ubogich. W 1897 roku władze zabroniły uprawiania zwyczajów, tradycja jednak nie zamarla. Corocznie, we wtorek po Wielkanocy odbywa sie odpust, połączony z nabożeństwem w kościele św. Benedykta. Jest to jedyny dzien w roku, kiedy możemy obejrzeć wnętrze przepięknego gotyckiego kosciółka św. Benedykta.
Pewnego razu zbliżała się do bram Krakowa horda tatarska. Jednak widząc zamknięte bramy i opasłe mury, Tatarzy postanowili przeczekać do rana i o świcie zaatakować miasto...
więcej.
...bo w mieście, w którym studiuje 100 tysięcy żaków, nie może zabraknąć Juwenaliów. Pierwszego dnia imprezy odbywa sie kolorowy pochód. Jego uczestnicy idą od miasteczka studenckiego AGH, ulicami Reymonta, Krupniczą, kończąc na Rynku Głównym. Tutaj studenci dostają klucze do miasta, a potem odbywa się uroczysty koncert.
Corocznie pod koniec maja, na krakowskim Kazimierzu restauratorzy przygotowuja rozne rodzaje zup – bo przecież Polska zupami tez słynie! Można je bezpłatnie skosztować oraz wziać udział w głosowaniu na tą najlepszą. Zwyciezca nagrodzony zostaje Złotą Paterą. Imprezie towarzysza liczne koncerty i konkursy.
Jest to największe wydarzenie kulturalne poświecone kulturze żydowskiej w Polsce i jedno z najwiekszych takich na świecie. Corocznie gromadzi tysiące uczestnikow, którzy chcieliby zgłębić fascynujacą kulturę Braci Starszych w wierze. Kulminacją Festiwalu jest koncert na ulicy Szerokiej. Jest to świetna okazja by zobaczyć największe gwiazdy muzyki klezmerskiej.
Wydarzenie nawiązuje do prastarej, poganskiej tradycji rzucania wiankow przez panny na wydaniu. Wianki to jedna z najwiekszych uroczystosci w Grodzie Kraka. Corocznie skupia na Bulwarach Wislanych kilkaset tysięcy gosci. Kulminacja uroczystosci jest pokaz sztucznych ogni.
Corocznie, na placu Wolnica, na krakowskim Kazimierzu, odbywa sie festiwal, połączony z pokazem wypieku chleba, krakowskich obwarzanków i żuru, który wszyscy moga spróbowac. W trakcie imprezy, jej uczestnicy moga głosowac na najlepsze wyroby.