Kraków ze swoją ogromną spuścizną nie ma konkurenta w Polsce. Rejestr zabytków obejmuje niemal 1200 pozycji. Dzieje miejsc wiązały się z losami ludzi, którzy tutaj się rodzili, tworzyli, umierali, pozostawiali ślad w tkance dzisiejszego Krakowa.
  Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania Grodu Kraka. Ponieważ historię Krakowa można podzielić na historię kilku niegdysiejszych miast i wsi (Kazimierza, Podgórza, Zwierzyńca, Bronowic, Nowej Huty), zatem i tenże materiał tak właśnie został podzielony.
  Obok munumentalnych kościołów, kamienic czy pałaców, swój urok ukazują także obiekty małe. Mając na uwadze i te formy, prezentujemy na niniejszej stronie zdjęcia witraży, portali, snycerki... Liczymy, że lektura zachęci wielu do postawienia stopy na krakowskiej ziemi.
  Rozszerzeniem wirtualnego zwiedzania Krakowa jest zwiedzanie Małopolski. Chętnych do zgłębienia tematu zapraszamy do działu 'Małopolska'.

 
 Wawel


 
 Stare
Miasto


 
 Chrześcijański
Kazimierz


 
 Żydowski
Kazimierz


 
  Podgórze


 
  Łagiewniki


 
  Zwierzyniec


 
  Bielany


 
  Tyniec


 
  Nowa Huta


 
  Bronowice


 
  Czyżyny


 
  Dębniki
Zakrzówek



 
  Ludwinów



  Małe formy architektury:


 
  Witraże


 
  Metaloplastyka


 
  Snycerka


 
  Herby


 
  Pomniki i rzeźby


 
  Varia


  Kraków ze swoją tysiącletnią historią, bogatymi tradycjami, kulturą i oferowanymi atrakcjami, nie może mieć sobie równych w całej Polsce. Wykaz stanu rejestru zabytków z terenu miasta Krakowa obejmuje prawie 1200 pozycji. Na każdym kroku, miłośnik historii, sztuki, architektury, literatury, znajdzie coś dla siebie. Zabytkiem jest nie tylko średniowieczny kościół, ale także eklektyczna kamieniczka, modernistyczny budynek banku lub zakładu ubezpieczeń, czy zabudowania fabryki.
  Dzieje wielu z tych budynków wiązały się z losami ludzi, którzy tutaj się rodzili, tworzyli, umierali, pozostawiali ślad w tkance dzisiejszego Krakowa. Wiele z tych miejsc jest dzisiaj niezwykle chętnie odwiedzanych przez turystów, a i krakowianie, przypadkowo zagadnięci na krakowskich Plantach, nader chętnie opowiadają o historii swojej i swoich przodków.
  Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania Grodu Kraka. Jako że historię dzisiejszego Krakowa można podzielić na historię kilku niegdysiejszych miast i wsi (Kazimierza, Podgórza, Płaszowa, Zwierzyńca, Łagiewnik, Nowej Huty), zatem i tenże obfity materiał podzielony został na historię dzisiejszych dzielnic Krakowa.
  Obok munumentalnych kościołów, kamienic czy pałaców, swe piękno pokazują także detale. Wystarczy zadrzeć głowę do góry, by zobaczyć ciekawe wykończenia kamienic z ich ozdobnymi portalami, oknami, balkonami. Czasem w oficynach kamienic czekają na odkrywcę nowe doznania, są to witraże, plafony, balustrady. Mając na uwadze również i te drobne formy architektury, prezentujemy je na niniejszej stronie. Liczymy, że lektura zachęci niejednego do postawienia stopy na krakowskim bruku.
  Kontynyacją wirtualnego zwiedzania Krakowa jest wirtualna podróż po Małopolsce. Chętnych lektury zapraszamy do działu 'Małopolska'.



Wawel


Stare Miasto


Żydowski Kazimierz


Chrześcijański Kazimierz


Podgórze


Łagiewniki


Zwierzyniec


Bielany


Tyniec


Nowa Huta
Strona główna> Zabytki Krakowa


Bronowice
Małe formy architektury, czyli krakowskie perełki:


Czyżyny


Dębniki, Zakrzówek


Ludwinów

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA