Kraków ze swoją tysiącletnią historią, bogatymi tradycjami, kulturą i oferowanymi atrakcjami, nie może mieć sobie równych w całej Polsce. Wykaz stanu rejestru zabytków z terenu miasta Krakowa obejmuje prawie 1200 pozycji. Na każdym kroku, miłośnik historii, sztuki, architektury, literatury, znajdzie coś dla siebie. Zabytkiem jest nie tylko średniowieczny kościół, ale także eklektyczna kamieniczka, modernistyczny budynek banku lub zakładu ubezpieczeń, czy zabudowania fabryki.
  Dzieje wielu z tych budynków wiązały się z losami ludzi, którzy tutaj się rodzili, tworzyli, umierali, pozostawiali ślad w tkance dzisiejszego Krakowa. Wiele z tych miejsc jest dzisiaj niezwykle chętnie odwiedzanych przez turystów, a i krakowianie, przypadkowo zagadnięci na krakowskich Plantach, nader chętnie opowiadają o historii swojej i swoich przodków.
  Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania Grodu Kraka. Jako że historię dzisiejszego Krakowa można podzielić na historię kilku niegdysiejszych miast i wsi (Kazimierza, Podgórza, Płaszowa, Zwierzyńca, Łagiewnik, Nowej Huty), zatem i tenże obfity materiał podzielony został na historię dzisiejszych dzielnic Krakowa.
  Obok munumentalnych kościołów, kamienic czy pałaców, swe piękno pokazują także detale. Wystarczy zadrzeć głowę do góry, by zobaczyć ciekawe wykończenia kamienic z ich ozdobnymi portalami, oknami, balkonami. Czasem w oficynach kamienic czekają na odkrywcę nowe doznania, są to piękne klatki schodowe, witraże, plafony. Mając na uwadze również i te drobne formy architektury, prezentujemy je na niniejszej stronie. Liczymy, że lektura zachęci niejednego do postawienia stopy na krakowskim bruku.
  Rozszerzeniem wirtualnego zwiedzania Krakowa jest zwiedzanie Małopolski. Chętnych do przeczytania na temat historii, kultury, przyrody tegoż regionu zapraszamy do działu 'Małopolska'.Wawel


Stare Miasto


Żydowski Kazimierz


Chrześcijański Kazimierz


Podgórze


Łagiewniki


Zwierzyniec


Bielany


Tyniec


Nowa Huta
Jesteś tutaj: Strona główna> Zabytki Krakowa


Bronowice
Małe formy architektury, czyli krakowskie perełki:


Czyżyny


Dębniki, Ludwinów, Zakrzówek

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
os. Ogrodowe 18/23, 31-916 Kraków
tel. +48 885 616 358
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
GRUPY PRACOWNICZE
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE