Jesteś tutaj: Str. główna>Zabytki Krakowa>Stare Miasto>Gal."Sukiennice"> J.Malczewski
                 Strona główna>Muzea Krakowa>Galeria "Sukiennice"> Jacek Malczewski
                 Strona główna>Muzea Krakowa>Galeria XX w.> Jacek Malczewski
  JACEK MALCZEWSKI  Jacek Malczewski (14 lipca 1854 Radom - 8 października 1929 Kraków) - jeden z najwybitniejszych malarzy przełomu XIX i XX wieku. Urodził się w zamożnej rodzinie, ojciec Julian herbu Tarnawa pełnił stanowisko sekretarza Dyrekcji Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, matka pochodziła z zamożnej rodziny Szymanowskich herbu Korwin.
  W roku 1867, kiedy Jacek miał 13 lat rodzice wysłali syna do Feliksa Karczewskiego, tam brał lekcje przygotowujące do gimnazjum. W 1871 roku Malczewski rozpoczął naukę w Gimnazjum św. Jacka w Krakowie, pobierając jednocześnie lekcje rysunku, m. in. u Leona Piccarda i Władysława Łuszczkiewicza. Po dwóch latach nauki w Gimnazjum św. Jacka, zauważony przez Jana Matejkę przerwał szkołę i rozpoczął studia w Szkole Sztuk Pięknych. Nauczycielami byli Feliks Szynalewski, Władysław Łuszczkiewicz, Henryk Grabiński. Studia kontynuował Malczewski w paryskiej Ecole des Beaux-Arts u Ernesta Lehmanna. Powrócił o Krakowa w następnym roku gdzie ukończył Szkołę Sztuk Pięknych.
  W 1880 roku odbył podróż do północnych Włoch a cztery lata później uczestniczył w badaniach archeologicznych w Azji Mniejszej prowadzonej przez Karola Lanckorońkiego z Rozdołu. Po zakończeniu prac badawczych wyjechał z kolei do Monachium, zapoznał się tam z wieloma przedstawicielami Polonii, m. in. Julianem Fałatem, Józefem Brandtem, Alfredem Wierusz-Kowalskim.
  Po powrocie na ziemie polskie, ścieżki zaprowadziły malarza do Zakopanego, gdzie spotkał swą przyszłą żonę Marię Gralewską. Para doczekała się potomków, w 1888 roku przyszła na świat córka Julia, cztery lata później syn Rafał. Jacek Malczewski niemal całe swoje dorosłe życie spędził w Krakowie. Przenosił się często, a do adresów, pod jakim mieszkał należą: Sławkowska 26, Lubicz 36, Bracka 10, Szczepańka 1, Batorego 20, Księcia Józefa 29, Karmelicka 29, Krupnicza 8, Anczyca 7.
  W 1910 roku Jacek Malczewski pracował Akademii Sztuk Pięknych, w latach 1912-1912 został rektorem tejże uczelni. Zmarł 8 października 1929 roku i został pochowany w Krypcie Zasłużnych na Skałce.
  Dorobek artysty jest bardzo obfity a jego dzieła można podziwiać głównie w Galerii Malarstwa i Rzeźby XIX w. w Sukiennicach i Galerii XX wieku przy Alei 3 Maja.

  W Sukiennicach znajdują się:

  • 'Śmierć Elenai' - jest to jeden z kilku obrazów, w którym Jacem Malczewski wykorzystał motyw zaczerpnięty z 'Anhelliego' Juliusza Słowackiego.

  • 'Introdukcja' - obraz ukazuje młodego mężczyznę siedzącego na ławce z przyborami do malowania. Obraz jest uważany za zapowiedź ścieżki, którą pójdzie Malczewski w kolejnych swoich obrazach.

  • 'Natchnienie Malarza' - obraz ukazuje malarza przy sztaludze. Artysta, wyraźnie załamany, jest tym, któremu muza nie dała natchnienia. Po drugiej stronie sztalugi unosi się muza. Jej zmienność symbolizuje przezroczysta bańka. Muza ma nogi spętane kajdanami. W dali namalowani trzej mężczyźni.

  • 'Wigilia na Syberii' - niezwykle przejmujący obraz ukazujący zesłańców siedzących przy wigilijnym stole. Stół tej jest pusty, jeden z uczestników wysypuje z koperty połamany opłatek, mężczyźni, choc fizycznie razem, zdają się być pogrążeni we własnych światach.

  Muzeum Narodowe w Krakowie jest posiadaczem znacznie większej liczby dzieł Jacka Malczewskiego. W tym: 'Derwid', 'Autoportret na tle Wisły', 'Moje modele', 'Powrót w rodzinne strony', 'Don Kichot i Sancho Pansa'.

  Z okresu zamieszkiwania przez malarza w dzielnicy Zwierzyniec pochodzą liczne pejzarze ukazujące właśnie tą część Krakowa: 'Widok na Kraków ze Zwierzyńca', 'Dolina Wisły widziana ze Zwierzyńca', Pejzaż zimowy, Wiosenne roztopy.

  W Krakowie można podziwiać fryz jego autorstwa okalający pałac Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych na pl. Szczepańskim.

  Literatura:

  Krzysztofowicz-Kozakowska Stefania, Jacek Malczewski, seria Wielcy malarze, wybitne dzieła, Wrocław 2004.

Bronisław Abramowicz
Tadeusz Ajdukiewicz
Kazimierz Alchimowicz
Marcello Bacciarelli
Stanisław Wojciech Bergman
Jan Nepomucen Bizański
Anna Bilińska-Bohdanowiczowa
Józef Brandt
Józef Chełmoński
Adam Chmielowski
Feliks Cichocki - Nałęcz
Władysław Ciesielski
Walery Eljasz-Radzikowski
Julian Fałat
Franciszek Faliński
Jan Zachariasz Frey
Wojciech Gerson
Aleksander Gierymski
Maksymilian Gierymski
Jan Nepomucen Głowacki
Maurycy Gottlieb
Józef Grassi
Stanisław Grocholski
Artur Grottger
Rafał Hadziewicz
Samuel Hirszenberg
Leon Kapliński
Roman Kochanowski
Juliusz Kossak
Franciszek Kostrzewski
Aleksander Kotsis
Per Krafft Starszy
Teofil Kwiatkowski
Ludwik de Laveaux
Jan Chrzciciel Lampi
Hipolit Lipiński
Władysław Łuszczkiewicz
Jacek Malczewski
Władysław Malecki
Stanisław Masłowski
Jan Matejko
Paweł Merward
Piotr Michałowski
Jan Piotr Norblin
Józef Oleszkiewicz
Aleksander Orłowski
Józef Peszka
Henryk Pillati
Maksymilian Antoni Piotrowski              
Józef Pitschmann
Witold Piwnicki
Jan Bogumił Plersch
Aleksander Płonczyński
Kazimierz Pochwalski
Władysław Podkowiński
Witold Pruszkowski
Henryk Rodakowski
Zygmunt Sidorowicz
Henryk Siemiradzki
Józef Simmler
Franciszek Smuglewicz
Michał Stachowicz
Teodor Baltazar Stachowicz
Jan Stanisławski
Wojciech Korneli Stattler
Wandalin Strzałecki
January Suchodolski
Józef Szermentowski
Pantaleon Szyndler
Saturnin Świerzyński
Jakub Tatarkiewicz
Lucjan Wędrychowski
Stanisław Witkiewicz
Kazimierz Wojniakowski
Leon Wyczółkowski
Franciszek Żmurko


PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
os. Ogrodowe 18/23, 31-916 Kraków
tel. +48 885 616 358
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
GRUPY PRACOWNICZE
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE