Jesteś tutaj: Strona główna>Muzea Krakowa>Galeria XX w.> Józef Pankiewicz
  JÓZEF PANKIEWICZ  Józef Pankiewicz (1866 Lublin - 1940 Marsylia). Życie artystyczne malarza rozpoczyna się podobnie jak większości artystów tamtego okresu. Mając osiemnaście lat wstępuje do Rządowej Szkoły Rysunkowej w Warszawie i tam pod kierunkiem Wojciecha Gersona nabiera pierwszych szlifów malarskich. Tutaj poznaje swojego największego przyjaciela lat młodzieńczych - Władysława Podkowińskiego. Dalsze losy tych dwóch malarzy powiążą się ze sobą - w 1885 razem wyjadą na studia do Petersburga (dzięki stypendium Tyzenhauzów), cztery lata później razem wyjada do Paryża, gdzie zetkną się z francuskim impresjonizmem.
  Po powrocie do ojczyzny styka się ze środowiskiem krakowskim, tu związuje się z Towarzystwem Artystów Polskich 'Sztuka', poznaje m. in. Feliksa Jasieńskiego. Zauważony zostaje w środowisku i w 1906 roku obejmuje posadę profesora w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
  Dość późno, w wieku 42 lat Pankiewicz wstępuje w związek małżeński z Wandą z Lubińskich. Małżeństwo razem wyjeżdża do Francji. Kolejne lata artysty upływają na pobycie w Krakowe oraz częstych wyjazdów na południe Europy, głównie do Francji.
  W roku 1914 wskutek wybuchu I wojny światowej Pankiewicz chroni się w Hiszpanii, gdzie przebywa przez pięć lat. Po zakończeniu wojny wraca do Francji, tam współorganizuje Instytut Polski w Paryżu.
  Po pobycie we Francji wraca do niepodległej Polski i w roku 1923 obejmuje stanowisko na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Nie przerywając kontaktów z Krakowem w 1925 roku obejmuje kierownictwo nad paryską filią krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
  Pewnym wydarzeniem w życiu malarza była wystawa zorganizowana w Instytucie Propagandy Sztuki w Warszawie. W 40-lecie twórczości (artysta miał wówczas 67 lat) Pankiewicz uhonorowany został Krzyżem Komandorskim Polonia Restituta.
  Życie malarza wciąż upływa na licznych wyjazdach do Francji. W 1939 roku Józef Pankiewicz osiada w La ciôtat, rok później 3 lipca 1940 roku umiera.

  Literatura:

 • Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska 'Józef Pankiewicz', Wydawnictwo Ryszard Kluszczyński, Kraków 1996

Anna Bilińska-Bohdanowiczowa
Olga Boznańska
Leon Chwistek
Julian Fałat
Maria Jarema
Tadeusz Kantor
Tadeusz Makowski
Jacek Malczewski
Józef Mehoffer
Kazimierz Mikulski
Jerzy Nowosielski
Józef Pankiewicz
Władysław Podkowiński
Zbigniew Pronaszko
Jan Stanisławski
Jonasz Stern
Stanisław Ignacy Witkiewicz
Stanisław Wyspiański

GALERIA
JÓZEF PANKIEWICZ

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
os. Ogrodowe 18/23, 31-916 Kraków
tel. +48 885 616 358
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
GRUPY PRACOWNICZE
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE