Jesteś tutaj: Str. główna>Zabytki Krakowa>Stare Miasto>Galeria "Sukiennice"> M.Gierymski
                 Strona główna >Muzea Krakowa > Galeria "Sukiennice" > Maksymilian Gierymski
  MAKSYMILIAN GIERYMSKI  Maksymilian Gierymski urodził się 9 października 1846 jako drugie z pięciorga dzieci Józega Gierymskiego i Julii z Kielichowskich. Dzieciństwo Maksymiliana upłynęło w niedalekim od Warszawy Ujazdowie. W roku Maksymilian ukończył Gimnazjum Realne po czym wyjechał do Instytutu Politechnicznego w Puławach. Uczelnia okazała się jednym z najbardziej patriotycznych ośrodków w zaborze rosyjskim, po wybuchu powstania styczniowego większość ze studentów przystąpiła do powstania. Nie inaczej było z Maksymilianem Gierymskim, uczestniczył on w walkach do początku 1864 roku. Czas zrywu odbił sie głęboko na jego twórczości.
  Na początku 1864 roku Maksymilian Gierymski wrócił do Warszawy, wznowił studia na wydziale matematyczno-fizycznym w Szkole Głównej, uczęszczając jednocześnie do Klasy Rysunkowej. Tam zetknął się z malarzami tej klasy co Rafał Hadziewicz, Wojciech Gerson czy Józef Szermentowski. W 1865 roku Maksymilian Gierymski wystawił w Zachęcie 'Krajobraz'. Obraz ten, chociaż nie rozsławił artysty, pozwolił na zaistnienie w środowisku. Wkrótce namalował też pierwszy obraz na zamówienie Fiodora Fiodorowicza Berga 'Czerkiesów pędzących do ataku'. Namalowanie obrazu było wątpliwe moralnie z punktu widzenia ówczesnych stusunków między Polakami a Rosjanami, niemniej dało możiwość wyjechania na stypendium do Monachium. Artysta wyjechał więc do stolicy Bawarii, jak się okazało z Bawarią zwiął resztę swojego życia.
  W Monachium wszedł w życie licznej kolonii artystycznej Polaków, spotkał się z Józefem Brandtem (nieoficjalnym przywódcą tamtejszej Polonii), Adamem Chmielowskim, Władysłwem Małeckim, Stanisławem Witkiewiczem. W 1868 roku do Monachium przyjechał młodszy brat Maksymiliana - Aleksander.
  Wielkim wyróżnieniem dla młodego artysty stał się zakup jego 'Huzarów austriackich na flankierach' zakupionych przez cesarza Austro-Węgier, Franciszka Józefa. W jednym z listów Maksymilian pisze: 'Sądzę, że i nasze dzienniki za wiedeńskimi powtórzą, co mi też w kraju niezłą opinię wyrobi, a że nie widzą, jaki to był obraz, mogą go sobie tym lepiej przedstawić. Na Warszawę i kraj nasz w ogóności tym lepsze i korzystniejsze dla mnie zrobi wrażnie, że z Polaków malarzy tylko Matejki, Grottgera i mój obraz znalazły miejsce w galerii cesarza'.
  Zakup obrazu Gierymskiego przez Francisza Józefa stał się wielkim wyróżnieniem. Gierymski stał się popularny, a co za tym idzie znaleźli się chęni do zakupu jego dzieł. Malował dużo, nawet po kilka obrazów w jednym czasie. Kolejne sukcesy następowały szybko, w 1870 roku namalował 'Oddział ułanów przechodzący przez zamarzniętą rzekę' - obraz świetnie przyjęty przez krytykę. W 1873 na wystawie w Wiedniu pokazuje 'Alarm w obozie powstańców', 'Kozacy w pochodzie', 'Pikieta powstańcza' i 'Żydzi modlący się nad Wisłą'. Swoje obrazy wystawia obok takich nazwisk jak krakowski mistrz Jan Matejko, Henryk Rodakowski, Wojciech Gerson, Józef Brandt, Juliusz Kossak. Pasmo sukcesów przerywa jego śmiertelna choroba, gruźlica płuc. Wyjeżdża do Reichenhallu gdzie 16 września 1874 roku umiera. Pochowany został na tamtejszym wiejskim cmentarzu.

  W krakowskich Sukiennicach prezentowane są:

 Obóz Cyganów I (1867-68), 40 x 63 cm, - obraz o którym Gierymski pisał do rodziny: 'lepszy od wszystkich, jakie dotąd zrobiłem'. Obraz wysłany został do Zachęty na wystawę i całkowicie pominięty przez krytykę. Szczęśliwie zakupiony został przez Komitet Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

  Obóz Cyganów II (1867-68), 16 x 38 cm,

  Jabłoń nad potokiem ,

  Miejscem, gdzie można podziwiać liczną kolekcję prac Maksymiliana Gierymskiego jest Muzeum Narodowe w Warszawie.

  Literatura:

 • Malarstwo wbrew akademickim doktrynom, rozmowa z Zofią Gołubiew dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, Gazeta Wyborcza 26 kwietnia 2014 r., tamże: inne artykuły dotyczące czasowej wystawy poświęconej Maksymilianowi Gierymskiemu w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.

 • Stepnowska Teresa, Maksymilian Gierymski, Warszawa 1976

Bronisław Abramowicz
Tadeusz Ajdukiewicz
Kazimierz Alchimowicz
Marcello Bacciarelli
Stanisław Wojciech Bergman
Jan Nepomucen Bizański
Anna Bilińska-Bohdanowiczowa
Józef Brandt
Józef Chełmoński
Adam Chmielowski
Feliks Cichocki - Nałęcz
Władysław Ciesielski
Walery Eljasz-Radzikowski
Julian Fałat
Franciszek Faliński
Jan Zachariasz Frey
Wojciech Gerson
Aleksander Gierymski
Maksymilian Gierymski
Jan Nepomucen Głowacki
Maurycy Gottlieb
Józef Grassi
Stanisław Grocholski
Artur Grottger
Rafał Hadziewicz
Samuel Hirszenberg
Leon Kapliński
Roman Kochanowski
Juliusz Kossak
Franciszek Kostrzewski
Aleksander Kotsis
Per Krafft Starszy
Teofil Kwiatkowski
Ludwik de Laveaux
Jan Chrzciciel Lampi
Hipolit Lipiński
Władysław Łuszczkiewicz
Jacek Malczewski
Władysław Malecki
Stanisław Masłowski
Jan Matejko
Paweł Merward
Piotr Michałowski
Jan Piotr Norblin
Józef Oleszkiewicz
Aleksander Orłowski
Józef Peszka
Henryk Pillati
Maksymilian Antoni Piotrowski              
Józef Pitschmann
Witold Piwnicki
Jan Bogumił Plersch
Aleksander Płonczyński
Kazimierz Pochwalski
Władysław Podkowiński
Witold Pruszkowski
Henryk Rodakowski
Zygmunt Sidorowicz
Henryk Siemiradzki
Józef Simmler
Franciszek Smuglewicz
Michał Stachowicz
Teodor Baltazar Stachowicz
Jan Stanisławski
Wojciech Korneli Stattler
Wandalin Strzałecki
January Suchodolski
Józef Szermentowski
Pantaleon Szyndler
Saturnin Świerzyński
Jakub Tatarkiewicz
Lucjan Wędrychowski
Stanisław Witkiewicz
Kazimierz Wojniakowski
Leon Wyczółkowski
Franciszek Żmurko


PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
os. Ogrodowe 18/23, 31-916 Kraków
tel. +48 885 616 358
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
GRUPY PRACOWNICZE
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE