Strona główna >Zabytki Krakowa> Wzgórze Wawelskie > Komnaty Reprezentacyjne
  KOMNATY REPREZENTACYJNE  Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, część Państwowego Zbioru Sztuki na Wawelu, składa się z trzech pomieszczeń parteru (tzw. Mieszkanie Wielkorządcy) oraz drugiego piętra Zamku Królewskiego.

  Mieszkanie Wielkorządcy - ta część ekspozycji składa się z trzech sal położonych na parterze Zamku. Wchodząc do pomieszczeń warto zadrzeć głowę do góry - zachowały się tutaj orginalne stropy z ok. 1524 roku czyli z czasów budowy królewskiej rezydencji. Ciekawe są również portale wykonane przez Benedykta Sandomierzanina. Każdy z portali jest niepowtarzalny i stanowi cenny przykład sztuki renesansu. W pierwsze sali mieszkania Wielkorządcy warto zwrócić uwagę na gobelin z serii Celadon i Astrea wyk. w Abusson. Jest to nawiązanie do listów Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery określających siebie imionami tychże kochanków. W trzeciej sali Mieszkania znajduje się obraz mal przez Gillisa van Valkenborgha ukazujący 'Pożar Troi'.

  Sala Poselska - nazwa wywodzi się od funkcji komnaty w której przyjmowano posłów. Druga nazwa Sala pod Głowami nawiązuje do stropu kasetonowego ozdobionego 194 głowami przedstawiającymi różne stany w Polsce w XVI w. (do dzisiaj zachowało się 30 głów). Salę ozdabia fryz autorstwa Hansa Dürera 'Tabula Cebetis' przedstawiający etapy życia ludzkiego od narodzin do śmierci. W centralnej części sali znajduje się krzesło typu poltrona nawiązujące do niezachowanego tronu królewskiego. Ściany sali udekorowane są arrasami Zygmunta Augusta. W tejże sali wiszą także obrazy mal. przez Marcina Kobera przedstawiające Zygmunta Starego i Annę Jagiellonkę.

  Sala Pod Przeglądem Wojsk - fryz z XVI wieku został namalowany przez Antoniego z Wrocławia i przedstawia Zygmunta Starego obserwującego defiladę wojsk. W tejże sali powieszone są obrazy nawiązujące do monarchów Polski. Szczególnie ciekawy jest obraz malowany przez Parisa Bordone i przedstawiający Jana Jakuba Caragia z orłem. Jan Jakub Caraglia był złotnikiem króla Zygmunta Augusta, orzeł z wisiorem z literami SA (Sigismundus August) nawiązuje do postaci ostatniego Jagiellona.  Sala Turniejowa - nazwa sali nawiązuje do zachowanego fryzu przedstawiającego turniej rycerski i malowanego przez Hansa Durera oraz Antoniego z Wrocławia. Wygląd sali jest efektem renowacji z początku XX wieku. Wówczas umieszczono tu piec z zamku w Wiśniowcu, na ścianach natomiast umieszczono obrazy pochodzące z darów.

  Sala Pod Zodiakiem - wygląd sali jest efektem renowacji Zamku w latach 20-stych XX wieku. Fryz przedstawiający znaki zodiaku namalował Leonard Pękalski. Gdyby nie pożar w XVI wieku zachowałby się strop przedstawiający znaki zodiaku - dzieło Hansa Durera. Tym samym współcześnie nawiązano do renesansowego wyglądu poprzez ukazanie takiego motywu na fryzie okalającym komnatę. W sali pokazywane są arrasy z kolekcji Zygmunta Augusta, najczęściej pokazywane są arrasy z serii 'Budowa Wieży Babel'. . Ekspozycja wymieniana jest co ok. 2 lata.

  Sala Pod Planetami - podobnie jak poprzednia, Sala Pod Zodiakiem, sala została restaurowana w XX wieku, wówczas Leonard Pękalski namalował fryz przedstawiający planety. Najcenniejszym obiektem w Sali Pod Planetami jest obraz autorstwa Dosso Dossiego 'Jowisz, Merkury i Cnota'. Obraz pochodzi z daru Karoliny Lanckorońskiej.

  Sień Bitwy pod Orszą - nazwa sieni związana jest z fryzem ukazującym scenę bitwy pod Orszą w 1514 roku. Dominującym obrazem w tejże sali monumentalne jest dzieło Tomasza Dolabelli 'Bitwa pod Lepanto'. Obraz pochodzi z poznańskiego klasztoru dominikanów. W Sieni znajduje się kolekcja obrazów sarmackich, w tym Stanisława Tęczyńskiego mal. przez Tomasza Dolabellę.

  Sala Pod Ptakami - jest to sala narożna Zamku. Udekorowana jest fryzem autorstwa Felicjana Szczęsnego Kowarskiego. Salę różni od wcześniejszych kurdyban (skórzane pokrycie) pochodzący z zamku w Moritzburgu zakupione przez Szymona Szwarca. W narożniku znajduje się barokowy kominek proj. Ambrożego Meazzi dekorowany herbami Wazów (orzeł ze snopkiem na piersiach) i orderem Złotego Runa (owieczka). Najcenniejszym obiektem w Sali Pod Ptakami jest obraz Piotra Pawła Rubensa przedstawiający króla Władysława IV.


  Sala Pod Orłem - nazwa pochodzi od niezachowanego stropu z rzeźbionym orłem. Ściany sali pokrywa gobelin 'Śmierć Deciusa Musa' wyk. według kartonów Piotra Pawła Rubensa oraz obrazy z okresu baroku.

  Sień przed Salą Senatorską - ta sala jako jedna z ostatnich została przygotowana dla zwiedzających. Sufit zdobi plafon przedstawiający muzy. Na ścianach sieni wiszą obrazy odwołujące się do polskich władców (kolekcja wymienna).

  Sala Senatorska - jako największa z sal wawelskich służyła posiedzeniom senatu, a także na ważne posiedzenia oraz uroczystości. Tutaj w 1518 roku odbyło się wesele Zygmunta Starego i Bony Sworzy. Dziś wszystkie ściany sali ozdobione są arrasami (kolekcja wymienna).

  Zwiedzając zamek warto spojrzeć na serię inskrypcji na zewnętrznej stronie portali do zamku. Ozdobione są one napisami:

1) RESPICE FINEM - bacz końca
2) EXITVS ACTA PROBAT - wynik ocenia działanie
3) MODERATA DVRANT - umiarkowane hartują
4) TENDIT IN ARDVA VIRTVS - dzielność dąży i po stromym
5) VELIS QUOD POSSIS - chciej tego, co możesz
6) OVOD RATIO NEQVIT SEPE SANAVIT MORA - czas uzdrawia to, czego rozum nie może
7) TEMPORA MVTANTVR ET NOS MVTAMTVR IN ILLIS - czas się zmienia, a my razem z nim
8) FACILR CREDIT QD DESIDERAT - łatwiej uwierzysz, w co pragniesz
9) AVLAE ET AVRATA TECTA - komnaty i złocone dachy

  Zwróć uwagę:

 • → Arrasy Zygm. Augusta
 • Głowy wawelskie
 • Renesansowe fryzy
 • Obraz: Dosso Dossi 'Jowisz, Merkury i Cnota'

WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT