Strona główna >Zabytki Krakowa >Wawel> Portret rodziny Sobieskich
  PORTRET RODZINY SOBIESKICH

    Ostatnie ze zwiedzanych Komnat Reprezentacyjnych na Wawelu są Sala Senatorska oraz sień przed Salą Senatorską. I właśnie tutaj, w sieni, można zobaczyć przykuwający uwage obraz przedstawiający rodzinę króla Jana III Sobieskiego. Zabieg stylistyczny polegający na malowaniu obrazu w obrazie jest dość rzadki i nasuwa przypuszczenie, że postać już nie żyje, a trzymająca obraz rodzina upamiętnia nieżyjącego. W tym wypadku tak nie jest Obraz datowany jest na 1691 rok, a więc namalowany 5 lat przed śmiercią króla. Autorem tej ciekawej koncepcji jest Henri Gascar, francuski malarz, który większość swojego życia związał z pobytem w Anglii i malowaniem tamtejszych władców.

  Henri Gascar (1635-1701) przybył do Anglii około 1674 roku na prośbę książnej Portsmouth Louisy de Keroualle. Miał on malować nią oraz jej rodzinę. Gascar szybko zyskał sławę malując angielską rodzinę książęcą. Około 1680 wrócił do Francji i osiadł w Paryżu. Prawdopodobnie decyzja o powrocie do Francji była związana wzrostem napięcia między Anglią a Francją. Powrót do Francji nie przekreślił kariery Henryka Gascara. Podobnie jak na Wyspach, tutaj także malował wysoko postawionych członków możnowładztwa. Z tego też okresu pochodzi znajdujący się na Wawelu obraz, a trafił on do Polski dzięki Marii Kazimierze, francuskiej żonie króla Jana III Sobieskiego.

  Zainteresowani tym malarzem mogą w Warszawie zobaczyć drugi obraz tego autora przedstawiający Izabelę Orleańską. Obraz znajduje się w Muzeum im. Jana Pawła II, muzeum należącym do Fundacji Carroll-Porczyńskich.

WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT