GEORG PENCZ 'LOT Z CÓRKAMI'
Wśród licznych obrazów renesansowych pokazywanych w Komnatach Królewskich znajduje się dzieło Georga Pencza 'Lot z córkami'. Obraz nawiązuje do Starego Testamentu. Oto Bóg skazuje na zagładę Sodomę, ratując z miasta jedynie Lota, jego żonę i dwie córki. Rozkazuje jednocześnie, by uciekając nikt nie odwracał sie w stronę miasta. Żona Lota nie spełnia boskiego rozkazu, ogląda sie za siebie i natychmiast zamieniona zostaje w słup soli. Lot zaś i jego córki uciekają i chronią się w jaskini.
Córki dochodzą jednak do wniosku, że skoro tylko oni zostali uratowani z zagłady ród ludzki jest w zagrożeniu i muszą się rozmnożyć. Upijają więc ojca i z nim współżyją. W wyniku kazirodczego związku rodzą się synowie Moab i Ben-Ammi. Będą oni protoplastami Moabitów i Ammonitów.
Autorem obrazu jest Georg Pencz, renesansowy artysta z Norymbergi uczeń słynnego Albrechta Dürera. Obrazy tegoż artysty można zobaczyć także w Kaplicy Zygmuntowskiej, na wewnętrznej stronie ołtarza przekazanego przez Annę Jagiellonkę. Dwa obrazy tego autora można zobaczyć w Muzeum Nagodowym w Warszawie i jeden w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Obrazami Georga Pencza szczycą się najlepsze galerie na świecie - Uffizi we Florencji, Prado w Madrycie, Ermitaż w Petersburgu.