GIOVANNI DA GAETA 'MATER MISERICORDIA'
Mater Misericordia czyli Matka Boska Miłosierna, tak często nazywa się pewien typ wizerunku Maryi. Często też przedstawienie nosi nazwę 'Matka Boska w łaszczu opiekuńczym'. Obraz jest jednym z niewielu zachowanych dzieł Giovanniego da Gaeta. Dzieło przedstawia Matkę Boską której płaszcz trzymają dwa anioły, dwa następne wkładają Maryi koronę na głowę. Pod płaszczem kryją się ludzie tuż przed Matką Boską mężczyzna klęczący na jedno kolano - to zapewne fundator obrazu.
Takie wizerunki często pojawiały się w późnym średniowieczu, a ich wymowa symboliczna była oczywista - lud krył się pod opiekuńczymi ramionami Maryi, płaszcz niczym parasol chronił ludzi od gróźb tego świata.
O obrazie wiemy niewiele. Namalowany został ok. 1448 roku i znajdował się w kościele w Ardarze na Sycylii. W 1938 obraz trafił do antykwariatu Szymona Szwarza w Wiedniu i stąd zakupiony został przez Wawel.
Na początku nowego tysiąclecia obraz poddano gruntownej konserwacji, odgrzybiono i oczyszczono. Dziś wygląda pięknie i cieszy oko każdego przechodzącego. Obraz jest jednym z cenniejszych znajdujących się wśród Państwowych Zbiorów Sztuki.