Strona główna >Zabytki Krakowa >Wawel> Giovanni da Gaeta 'Mater Misericordia'
  GIOVANNI DA GAETA 'MATER MISERICORDIA'

    Mater Misericordia czyli Matka Boska Miłosierna, tak często nazywa się pewien typ wizerunku Maryi. Często też przedstawienie nosi nazwę 'Matka Boska w łaszczu opiekuńczym'. Obraz jest jednym z niewielu zachowanych dzieł Giovanniego da Gaeta. Dzieło przedstawia Matkę Boską której płaszcz trzymają dwa anioły, dwa następne wkładają Maryi koronę na głowę. Pod płaszczem kryją się ludzie tuż przed Matką Boską mężczyzna klęczący na jedno kolano - to zapewne fundator obrazu.
  Takie wizerunki często pojawiały się w późnym średniowieczu, a ich wymowa symboliczna była oczywista - lud krył się pod opiekuńczymi ramionami Maryi, płaszcz niczym parasol chronił ludzi od gróźb tego świata.
O obrazie wiemy niewiele. Namalowany został ok. 1448 roku i znajdował się w kościele w Ardarze na Sycylii. W 1938 obraz trafił do antykwariatu Szymona Szwarza w Wiedniu i stąd zakupiony został przez Wawel.
  Na początku nowego tysiąclecia obraz poddano gruntownej konserwacji, odgrzybiono i oczyszczono. Dziś wygląda pięknie i cieszy oko każdego przechodzącego. Obraz jest jednym z cenniejszych znajdujących się wśród Państwowych Zbiorów Sztuki.

WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT