Strona główna >Zabytki Krakowa >Wawel> Portret Michała Korybuta Wiśniowieckiego
  PORTRET MICHAŁA KORYBUTA WIŚNIOWIECKIEGO

    W sieni przed Salą Senatorską Reprezentacyjnych Komnat na Wawelu zobaczyć można obraz Michała Korybuta Wiśniowieckiego autorstwa Daniela Schultza. Obraz ten jest ciekawy przez osobę malarza.

  Daniel Schultz (1615-1683) był gdańszczaninem, niewiele podróżował, jeśli nie liczyć jednej dłuższej podróży po Niderlandach, gdzie szlifował talent malarski. Tam właśnie, w Gdańsku, został zauważony przez króla Jana Kazimierza. Portret króla jest pierwszym z królewskich postaci, jakie namalował autor. Dziś ten obraz znajduje się na zamku w Gripsholm w Szwecji, jako że Potop szwedzki wiązał się z grabieżąwielu dzieł sztuki.

  Malarz kontynuował zawód, po obiorze na króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego, jako malarz dworski, wciąż portretował członków rodziny królewskiej. Z tego też okresu pochodzą prezentowane na Wawelu obrazy.

  Warto nadmienić, że Daniel Schultz jest także autorem portretu biskupa Andrzeja Trzebickiego, znajdującym się w galerii biskupów w krakowskim klasztorze franciszkanów. Dość duża kolekcja dzieł Daniela Schultza znajduje się w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT