Strona główna >Zabytki Krakowa >Wawel> Pieter Soutman 'Portret konny Władysława IV'
  PIETER SOUTMAN 'PORTRET KONNY WLADYSLAWA IV'

    Portret konny królewicza Władysława IV kryje w sobie niezwykle ciekawą historię. Otóż w roku 1624 królewicz przebywał w Antwerpii, zapewne także z myślą o uwiecznieniu swego wizerunku u znakomitero Piotra Pawła Rubensa. Ten jednak, może z braku czasu i zbyt licznych zamówień, polecił mu swojego najlepszego ucznia Pietera Soutmana. Tak oto powstał bardzo ciekawy wizerunek konny królewicza Władysława IV.
  Malarz spisał się na tyle dobrze, że został zaproszony przez panującego wtedy Zygmunta III Wazę do Warszawy jako nadworny malarz. Soutman spędził w Rzeczypospolitej cztery lata, malując rodzinę królewską, m. in. Zygmunta III Wazę oraz Konstancję Austriaczkę. Po czteroletnim pobycie w Warszawie Pieter Soutman wrócił do rodzinnego Haarlemu. Przebywał tam do końca życia.
  W Polskich muzeach znajdują się dwa obrazy Soutmana - w Krakowie na Wawelu portret Władysława IV, w Warszawie zaś portret Zygmunta III Władysława III Wazy. Zawieruchy dziejowe sprawiły, że kilka obrazów autora, m. in. obraz Konstancji Austriaczki, żony Zygmunta III Wazy, znajduje się w Monachium.

WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT