BRONOWICE  Bronowice pewnie każdemu interesującemu się literaturą kojarzą się ze słynnym weselem Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykównej. Istotnie 20 listopada 1900 roku odbył sie ślub tejże pary opisany przez Stanisłwa Wyspiańiego i wystawiony po raz pierwszy w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.
  Bronowice to jednak nie tylko wydarzenia sprzed stu lat ale także kilkusetletnia historia sięgająca XIII wieku. W 1537 roku Bronowice stały sie własnością proboszcza parafii Kościoła Mariackiego. Powstał wówczas folwark i dwór kościelny.
  W 1890 roku osiedlił się tutaj Włodzimierz Tetmajer. Malarz ten ożenił się w 1890 roku z Anną Mikołajczykówną otwierając tym samym 'modę' na bratanie się z chłopstwem. Po ślubie artysta wybudował niewielki dworek, ten sam w którym odbył sie słynny ślub opisany przez Wyspiańskiego. Osiem lat później Lucjan Rydel odkupił od Tetmajera dworek, rozbudował go i w 1912 roku wprowadził się tam ze swoją rodziną.
  W roku 1948 wieś wcielona został do Krakowa. Mimo wcielenia duża część Bronowic zachowała swoją wiejską atmosferę. Dziś obok blokowiska znajdującego się na końcu pętki tramwajowej znajduje się obszar wciąż o charakterze wiejskim.

Jesteś tutaj: Strona główna>Zabytki Krakowa> Bronowice
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
GRUPY PRACOWNICZE
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
os. Ogrodowe 18/23, 31-916 Kraków
tel. +48 885 616 358
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT