Strona główna>Krakowianie>Rzeźbiarze> Walenty "Wit" Wisz
  WALENTY "WIT" WISZ  Walenty "Wit" Wisz (1847 Krasne - 1930 Kraków) - rzeźbiarz i snycerz, twórca wielu dzieł sakralnych w kościołach Krakowa i Małopolski.

  Artysta urodził się w Krasnem niedaleko Rzeszowa, jakkolwiek swoje późniejsze życie spędził w Żytnie (k. Radomska), Myślenicach, Krakowie, Radziszowie. W tych też miejscach pozostawił wiele swoich prac. Tworzył głównie w drewnie, rzadziej w kamieniu. Pracował głównie w sztuce sakralnej, gdzie zajmował sie odnawianiem kościołów. Takie też były jego prace - nawiązujące do stylistyki świątyń. A więc w kościołach gotyckich tworzył neogotyk, w renesansowych - neorenesans...


  Jako że jego życie splotło się z budową kościoła św. Józefa na krakowskim Podgórzu, tam można najpełniej zobaczyć kunszt artysty. Dla tegoż kościoła wykonał dużą część snycerki, m. in. ołtarz główny oraz ambonę.

  Zwiedzający Kościół Mariacki nieświadomie patrzą także na dzieło Wita Wisza. Jest to ambona znajdująca się przy zachodnim wejściu do kościoła. Inne krakowskie kościoły, w których znajdują się dzieła artysty to kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, kościół Bożego Ciała, kościół dominikanów.

  Prace Wita Wisza można zobaczyć na cmentarzach, wykonywał tam nagrobki na zlecenia członków osób zmarłych. Wit Wisz jest praktycznie nieznaną osobą, rzadko wymienianą przez przewodników, znika pośród setek wybitnych artystów działających w Krakowie.


Literatura:

Krakowscy rzeźbiarze:

Bronisław Chromy     Alfred Daun     Antoni Madeyski     Jan Michałowicz z Urzędowa     Igor Mitoraj     Antoni Rząsa     Edward Stehlik     Jan Szczepkowski     Pius Weloński     Walenty "Wit" Wisz    

WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT