Strona główna>Krakowianie>Rzeźbiarze> Bronisław Chromy
  BRONISŁAW CHROMY  Bronisław Chromy (1925 Leńcze - 2017 Kraków) - jest jednym z najciekawszych rzeźbiarzy Krakowa. Artysta urodził się w niezamożnej rodzinie mieszkającej w Leńczach k. Lanckorony. W ślad za swoim bratem Janem terminował w Artystycznej Odlewni Metali Franciszka Tieslera. Tam zauważony został przez Karola Hukana, za którego protekcją wstąpił na krakowską akademię Sztuk Pięknych (uprzednio uzupełniając edukację w eksternistycznym liceum plastycznym). Na studiach zetknął się m. in. z Xawerym Dunikowskim.
  Tuż po ukończeniu studiów Bronisław Chromy zainicjował powstanie Tygla Artystycznego. Członkowie 'Tygla' odgruzowali piwnicę Pałacu Pod Baranami - tak rozpoczęła działalność słynna 'Piwnica pod Baranami'.
  W 1958 roku twórca wystawił plenerowy pokaz rzeźb pod nazwą 'Cykl oświęcimski'. Sam artysta nie wyklucza, że ów pokaz zachęcił Józefa Gorzelanego, proboszcza kościoła Arka Pana w dzielnicy Nowa Huta do zaproponowania wykonania krucyfiksu do tegoż kościoła. W życiu artystycznym Bronisław Chromy startował w wielu konkursach. Plonem działalności jest realizacja siedemnastu pomników, trzech drzwi do kościołów (p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Tarnowie, św Bartłomieja w Niedarówce, MB Niepokalanej w Nowym Sączu) oraz dwóch znaczących pomników nagrobnych. Poza nimi istnieje kilkaset mniejszych rzeźb plenerowych.
  W latach siedemdziesiątych Bronisław Chromy wydzierżawił nieużywaną muszlę koncertową w Parku Decjusza na Woli Justowskiej. Muszla ta, wraz z przylegającym terenem stały się miejscem, na którym artysta wykonał kilkadziesiąt prac, tworząc jedyna w swoim rodzaju galerię autorską na wolnym powietrzu.

  Prace Bronisława Chromego w Krakowie i Małopolsce:

 • Sowy - pierwotnie dwie sówki znajdujące się na Plantach (mniejsza została skradziona). W 2015 roku odnowiono rzeźbę, uzupełniono o zaginione sówki.
 • Trzej grajkowie - rzeźba znajdująca się na Placu Wolnica (1970)
 • Smok Wawelski - jedna z najbardziej rozpoznawalnych prac artysty (1972)
 • Pomnik psa Dżoka - praca z 2001 roku upamiętniająca pieska, który do śmierci czekał na swojego pana zmarłego na serce.

Literatura:

•Bronisław Chromy, Kamień i marzenie. Autobiografia., Kraków 2005.

Krakowscy rzeźbiarze:

Bronisław Chromy     Alfred Daun     Antoni Madeyski     Jan Michałowicz z Urzędowa     Igor Mitoraj     Antoni Rząsa     Edward Stehlik     Jan Szczepkowski     Pius Weloński     Walenty "Wit" Wisz    

BRONISŁAW
CHROMY
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT