Strona główna>Krakowianie>Rzeźbiarze> Pius Weloński
  PIUS WELOŃSKI  Pius Weloński (1849 Kumelany - 1931 Warszawa) - choć jest to artysta słabo związany z Krakowem, warto o nim napisać choćby w kontekście kilku jego prac, zdobiących krakowskie przestrzenie. Artysta najbardziej był związany z Warszawą. Tam chodził do Szkoły Rysunkowej, gdzie pierwszymi mistrzami byli Konstanty Hegel i Rafał Hadziewicz. Dzięki stypendium uzyskanym od Towarzystwa Zachęty Przyjaciół Sztuk Pięknych studia kontynuował w Petersburgu na tamtejszej ASP. Po powrocie do Warszawy otworzył pracownię odlewów, ta dziełalność wpłynęła na kolejne jego dzieła, większość wykonana jest z metalu. Z Krakowem artysta był związany tylko pośrednio jako honorowy członek krakowskiej Akademii Umiejętności. Luźne związki z Krakowem nie przeszkodziły w braniu udziału w konkursach na rzeźby. Tym sposobem został autorem kilku prac, które wpisały się na trwale w przestrzeń miasta. Prace Piusa Welońskiego wykonane dla Krakowa:

  • Pomnik Bohdana Zalewskiego (Bojana) na krakowskich Plantach;
  • Płaskorzeźba Jana III Sobieskiego wmurowana z okazji 200-lecia wiktorii wiedeńskiej
  • Gladiator - rzeźba zdobiąca Galerię Malarstwa Polskiego i Rzeźby w Sukiennicach.

  Najbardziej rozpoznawalnym dziełem Piusa Welońskiego w Polsce jest Droga Krzyżowa wykonana dla Sanktuarium Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie.


Literatura:

Krakowscy rzeźbiarze:

Bronisław Chromy     Alfred Daun     Antoni Madeyski     Jan Michałowicz z Urzędowa     Igor Mitoraj     Antoni Rząsa     Edward Stehlik     Jan Szczepkowski     Pius Weloński     Walenty "Wit" Wisz    

PIUS
WELOŃSKI
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT