Strona główna>Krakowianie>Rzeźbiarze> Marian Kruczek
  MARIAN KRUCZEK



  „Helikopter”, bo tak popularnie określany jest budynek na osiedlu Centrum D w Krakowie-Nowej Hucie numer 8, pseudonim zawdzięcza charakterystycznej sylwetce z pasem szklanym witryn sklepowych na parterze, wyraźnej dominancie okien i loggi oraz lekko uniesionym skrzydłem dachu. Projektanci Kazimierz Chodorowski, Stefan Golonka, Anna Anlauf oraz Michał Wędziagolski stanęli przed poważnym zadaniem utworzenia nowej wizji budownictwa usługowo-mieszkaniowego, realizując swe zadanie w roku 1957. Obiekt miał pełnić funkcje użytkowe dla ogółu mieszkańców, parter w całości przewidziano na punkty usługowe i handlowe: pralnię, pomieszczenia MPK, salkę wystawową oraz sklepy spożywcze wraz z zapleczami magazynów. Sklepy „Nowalijka” i „Bombonierka” sąsiadowały z bardzo rozpoznawalną w strukturze Nowej Huty „Ciastkarnią Bambo”, o której otwarciu informował w 1961 roku. Sam budynek w roku 1960 został uznany za zwycięzcę konkursu „Wybieramy najlepszy dom mieszkalny w Nowej Hucie”.

  Osiem pięter „Helikoptera” rozpisano w sposób następujący: parzyste w układzie pokój lub dwa pokoje z kuchnia, nieparzyste – pracownie artystyczne oraz mieszkanie – pokój z kuchnią. Pracownie (działające nota bene po dzień dzisiejszy) przyznano artystom, działającym na różnych polach, na Centrum D zamieszkali Marian Kruczek z małżonką Józefą Sobór-Kruczek (obecnie Jej wystawa „Szyta sztuka” już od marca 2024 w Galerii Huta Sztuki w ramach cyklu „Artystki w Nowej Hucie”), Walenty Gabrysiak, Ewa Buczyńska.

  W ramach festiwalu Krakers – Cracow Art Week można było zajrzeć do pracowni artystycznej, zajmowanej aktualnie przez trzecie pokolenie artystów z rodziny Kruczków. Przestrzeń ta to nie tylko prezentacja prac, ale również zbiorów kolekcjonerskich Mariana Kruczka. Dzięki aktywności Katarzyny Szadkowskiej wnuczki artysty, atelier żyje, funkcjonuje jako teren eksperymentu twórczego, jak ostatnia wystawa wplecionych w unikatową kolekcję „kruczków” prac Juliusza Kosina, obejmujących malarstwo i rzeźbę konceptualną.

  Marian Kruczek (1927-1983) wybitny rzeźbiarz, malarz i grafik, organizator „Pikniku ze Sztuką” na Centrum D, twórca „Galerii pod Chmurką”, działacz na rzecz teatru dla dzieci „Widzimisię”. Jego działalność odczytujemy zarówno w Nowej Hucie – prace w „Helikopterze”, „Muzeum Nowej Huty”, „Hucie Sztuki”, kramach dominikańskich na ulicy Stolarskiej, jak i Muzeum Sztuki Lubuskiej w Zielonej Górze oraz Galerii Muzeum Historycznego w Sanoku. Artysta w roku 1954 ukończył studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP im. Jana Matejki, był uczniem prof. Wojciecha Weissa i Zbigniewa Pronaszki. W 1945 jego prace pojawiły się znalazły się na powojennej wystawie sanockich artystów zorganizowanej przez Muzeum Historyczne w Sanoku.

Krakowscy rzeźbiarze:

Bronisław Chromy     Alfred Daun     Marian Kruczek     Antoni Madeyski     Jan Michałowicz z Urzędowa     Igor Mitoraj     Antoni Rząsa     Edward Stehlik     Jan Szczepkowski     Pius Weloński     Walenty "Wit" Wisz    

MARIAN
KRUCZEK
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT