Strona główna>Krakowianie>Rzeźbiarze> Konstanty Laszczka
  KONSTANTY LASZCZKA  Konstanty Laszczka (1865 Makówiec Duży - 1956 Kraków) - pochodził z prostej rodziny chłopskiej będąc samoukiem w dziedzinie sztuk plastycznych. Został zauważony przez mieszkającą nieopodal rodzinę ziemiańską Ostrowskich, którzy to posłali młodego chłopca do Warszawy, do Jana Kryńskiego.

  Szybko zdobywał rozgłos i uznanie. Otrzymał stypendium Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych i wyjechał do Paryża. W 189 roku wrócił do Polski, ale na zaproszenie Juliana Fałata przeprowadził się do Krakowa, gdzie przez prawie 40 lat, niemal do II wojny światowej był kierownikiem katedry rzeźby.   Konstanty laszczka był człowiekem światłym i otwartym. Jako rektor krakowskiej ASP przyjął pierwszą w historii kobietę Zofię Baltarowicz Dzielińską w mury uczelni. Osoby interesujące się tą postacią zauważą, że był on portretowany przez innych wielkich, sam zaś tworzył portrety innych rzeźbiarzy i malarzy. Życie zetknęło go z wieloma wybitnymi: Stanisławem Wyspiańskim, Xawerym Dunikowskim, Leonem Wyczółkowskim, Franciszkiem Mączyńskim, Ludwikiem Pugetem.   W 1956 roku zmarł w Krakowie i został pochowany na Cmentarzu Rakowickim.

Literatura:

•.

Krakowscy rzeźbiarze:

Bronisław Chromy     Alfred Daun     Antoni Madeyski     Jan Michałowicz z Urzędowa     Igor Mitoraj     Antoni Rząsa     Edward Stehlik     Jan Szczepkowski     Pius Weloński     Walenty "Wit" Wisz    

KONSTANTY
LASZCZKA
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT