Jesteś tutaj: Str. gł.>Muz.Krakowa>M.Czartoryskich> Dama z Łasiczką
  MUZEUM KSIĄŻĄT CZARTORYSKICH
  LEONARDO DA VINCI - DAMA Z ŁASICZKA  Ten, na pozór zwykły portret kobiety przedstawia mit o następującej treści:

Alkmenta, piękna księżniczka, była tak urodziwa, że nie oparł się jej sam Zeus. Uwiódł więc kobietę i spłodził z nią dziecko - Heraklesa. Wywołało to niechęć bogini Hery, żony Zeusa. Gdy więc nadszedł dzień urodzin, Hera założyła nogę na nogę, wypowiadając jednocześnie zaklęcia i nie dopuszczając do rozwiązania. Alkmena była już u kresu sił. Na szczęście Alkmena miała służącą Galantis. Ta, sprytna służąca, widząc przyczynę, pobiegła do Hery i oznajmiła z entuzjazmem, że Alkmena urodziła. Zdziwiona Hera nie mogła uwierzyć, podniosła się rozłączając nogi i w tym momencie rzeczywiście Alkmena urodziła. Hera zorientowała się, że została przechytrzona, w rewanżu zamieniła Galantis w łasicę.

  Posłużenie się mitem przy malowaniu obrazu jest oczywiste. Namalowana kobieta to Cecylia Gallerani. Nazwisko Gallerani jest w brzmieniu bliskie imienia służącej Galantis - stąd łasica w objęciach portretowanej. Wiadomym też jest, że Cecylia Gallerani była w ciąży z Lodovico il Moro w okresie malowania obrazu, to jeszcze bardziej kieruje nas bliżej mitu o narodzinach. Ludovico zwany był z języka włoskiego Ermelino, co znaczy gronostaj, a to uzasadnia namalowanie gronostaja na kolanach Cecylii Gallerani.
Fakt związków językowych sprawił, że badacze interpretują je jako łasicę lub gronostaja. Te dysputy nie są konieczne, Leonardo da Vinci namalował coś, co przypomina i jedno, i drugie. Konsekwentnie obie nazwy obrazu: 'Dama z łasiczką' i 'Dama z gronostajem' są poprawne.

  Obraz znalazł się w rękach polskich dzięki Adamowi Jerzemu Czartoryskiemu. Czartoryski dał ten obraz swojej matce Izabeli i od tej pory był prezentowany w Puławach. Podczas powstania listopadowego dzieło wywiezione zostało do Paryża, a następnie przywiezione do Krakowa, gdzie prezentowane jest po dzień dzisiejszy. o historii starotestamentowej. Taka interpretacja musiała mieć oczywiste przełożenie w wojnie między Turkami (islam) a wojskami chrześcijańskimi i konsekwentnie wróżbę ponownej ingerencji Boga w sprawy ludzkie i obronę chrześcijaństwa.

Lista eksponatów prezentowanych w Muzeum:

• Dyptyk św. Jadwigii Andegaweńskiej

• Leonardo da Vinci 'Dama z łasiczką'

• Mistrz Jerzy 'Zwiastowanie'

• Rembrandt van Rijn 'Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem'

• Tarcza wróżebna Jana III Sobieskiego


PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
os. Ogrodowe 18/23, 31-916 Kraków
tel. +48 885 616 358
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
GRUPY PRACOWNICZE
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE