Jesteś tutaj: Strona główna>Muzea Krakowa> Muzeum Książąt Czartoryskich
  MUZEUM KSIĄŻĄT CZARTORYSKICH  W grudniu 2019 roku wreszcie, po dziesięciu latach remontu zostanie otwarte Muzeum Książąt Czartoryskich. Jest to nie lada wydarzenie, bo i ilość i wartość rzeczy prezentowanych na wystawach jest nieprzeciątnie duża.
  Początki tego muzeum sięgają poza Kraków, do Puław i są zasługą Izabeli Czartoryskiej. Ona to otwiera tzw. 'Świątynie Sybilli' w 1801 roku i 'Domek Gotycki' osiem lat później. Te cenne zbiory znajdują się dzisiaj w Krakowie, a jest to zasługa Władysława Czartoryskiego. Zawieruchy dziejowe, a więc przegrane powstania, sprawiają, że Puławy, znajdujące się wówczas w zaborze rosyjskim są zagrożone. Kolekcja trafia na jakiś czas do Paryża, a potem do Krakowa, będącego wtedy pod zaborem austriacki (precyzyjniej zaś mówiąc w Monarchii Austro-Węgierskiej).
  Kolekcja szczęśliwie przetrwała okrez I wojny światowej i 20-lecia międzywojennego. Trudniejsze czasy nastąpiły w czasie II wojny światowej, zbiory ewakułowane zostały do Sieniawy lecz tam odkryte przez Niemców i rozgrabione. Po wojnie część zbiorów wróciła w ramach akcji rewindykacyjnej, ale niestety nie wszystko. Tajemnicą pozostaje los kilkuset eksponatów, głównie złotnictwa starożytnego i nowożytnego, monet oraz obrazów (w tym 'Portret Młodzieńca' Rafaela).
  Po II wojnie światowej kolekcja została znacjonalizowana, zaś po upadku PRL-u na wokande wróciła kwestia własności. Sytuację uporządkowała dopiero umowa między Ministerstwem Kultury i Sztuki a rodziną Czartoryskich z 2017 roku w wyniku której zbiory przekazane zostały Narodowi. Warto nadmienić, że suma, jaką wypłacił Skarb Państwa jest tylko drobną częścią tego, co mogła uzyskac rodzina Czartoryskich sprzedając przedmioty na wolnym rynku.

GALERIA
MUZEUM CZARTORYSKICH

Lista eksponatów prezentowanych w Muzeum:

• Dyptyk św. Jadwigii Andegaweńskiej

• Leonardo da Vinci 'Dama z łasiczką'

• Mistrz Jerzy 'Zwiastowanie'

• Rembrandt van Rijn 'Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem'

• Tarcza wróżebna Jana III Sobieskiego


PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
os. Ogrodowe 18/23, 31-916 Kraków
tel. +48 885 616 358
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
GRUPY PRACOWNICZE
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE