Jesteś tutaj:Strona główna>Krakowianie>Święci i błogosławieni> bł. Salomea
  BŁ. SALOMEA  Błogosławiona Salomea Piastówna córka Grzymisławy, siostra Bolesława Wstydliwego, jej młodzieńcze życie upłynęło na Haliczu. W wieku dziecięcym wydana została za księcia halickiego Kolomana. W międzyczasie książę Koloman został koronowany i tym samym Salomea została królową. Podczas najazdu Tatarów w 1241 roku król Koloman został zabity, królowa Salomea zaś zrezygnowała z korony, przyjechała do Polski i w Zawichościu otworzyła pierwszy klasztor klarysek. Wkrótce przeniosła się do miejscowości Skała i tutaj spędziła resztę życia.
  Śmierć Salomei nastąpiła w 1269 roku, ciało zmarłej w opinii świętości Salomei przeniesiono do kościoła franciszkanów w Krakowie.
  Blisko czterdzieści lat później Władysław Łokietek przeniósł siostry klaryski z niebezpiecznej Skały do Krakowa, otrzymały one w posiadanie kościół św. Andrzeja. Siostry klaryski zajmują tą świątynie po dzień dzisiejszy.
  Zważywszy na świadome porzucenie władzy Salomea przedstawiana jest najczęściej jako mniszka w czarnym habicie wypuszczająca koronę z rąk. Błogosławionej towarzyszą lilia - symbol niewinności. Takie przedstawienia zobaczyć możemy na witrażu w prezbiterium kościoła franciszkanów oraz na dziedzińcu klasztoru. Z wizerunkiem świętej spotkamy się oglądając w tymże kościele obraz pędzla Władysława Rossowskiego ukazujący zaproszenie franciszkanów do Krakowa. Błogosławiona Salomea ukazana jest także na nalowidle na sklepieniu kościoła klarysek.

Lista postaci świata rzymsko-katolickiego opisanych na stronie:

św. Faustyna Kowalska
św. Florian
św. Jacek Odrowąż
św. Jadwiga Andegaweńska
św. Jan Kanty
św. Jan Paweł II
bł. Salomea Piastówna
bł. Aniela Salawa


PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
os. Ogrodowe 18/23, 31-916 Kraków
tel. +48 885 616 358
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
GRUPY PRACOWNICZE
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE