Str. główna>Krakowianie>Święci i błog.> bł. Salomea
  BŁ. SALOMEA  Błogosławiona Salomea Piastówna córka Grzymisławy, siostra Bolesława Wstydliwego, jej młodzieńcze życie upłynęło na Haliczu. W wieku dziecięcym wydana została za księcia halickiego Kolomana. W międzyczasie książę Koloman został koronowany i tym samym Salomea została królową. Podczas najazdu Tatarów w 1241 roku król Koloman został zabity, królowa Salomea zaś zrezygnowała z korony, przyjechała do Polski i w Zawichościu otworzyła pierwszy klasztor klarysek. Wkrótce przeniosła się do miejscowości Skała i tutaj spędziła resztę życia.
  Śmierć Salomei nastąpiła w 1269 roku, ciało zmarłej w opinii świętości Salomei przeniesiono do kościoła franciszkanów w Krakowie.
  Blisko czterdzieści lat później Władysław Łokietek przeniósł siostry klaryski z niebezpiecznej Skały do Krakowa, otrzymały one w posiadanie kościół św. Andrzeja. Siostry klaryski zajmują tą świątynie po dzień dzisiejszy.
  Zważywszy na świadome porzucenie władzy Salomea przedstawiana jest najczęściej jako mniszka w czarnym habicie wypuszczająca koronę z rąk. Błogosławionej towarzyszą lilia - symbol niewinności. Takie przedstawienia zobaczyć możemy na witrażu w prezbiterium kościoła franciszkanów oraz na dziedzińcu klasztoru. Z wizerunkiem świętej spotkamy się oglądając w tymże kościele obraz pędzla Władysława Rossowskiego ukazujący zaproszenie franciszkanów do Krakowa. Błogosławiona Salomea ukazana jest także na nalowidle na sklepieniu kościoła klarysek.

WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT