Strona główna>Krakowianie>Święci i błogosławieni> bł. Bronisława
  BŁ. BRONISŁAWA ODROWĄŻÓWNA  Błogosławiona Bronisława Odrowążówna - (ur. ok 1200 r. w Kamieniu Śląskim - zm. 1259) była córką Stanisława Odrowąża i Anny z Gryfitów (Jaksów). Pochodzenie szlacheckie, zwłaszcza po matce zadecydowało o jej wstąpieniu do klasztoru norbertanek, jej pradziad, tj. Jaxa Gryfita ufundował klasztor a ponadto kościół i klasztor bożogrobców w Miechowie.
  Do klasztoru na Zwierzyńcu przybyła w młodym wieku mając 16 lat. Jej życie, nie najbarwniejsze, upłynęło w zaciszu klasztoru, gdzie spędziła 40 lat, to jest do śmierci. Chociaż trudno byłoby jej życie nazwać barwnym, wokół niej wyrosło szereg podań i legend.
Jedno z podań wiąże Bronisławę z Tatarami, którzy w 1241 roku napadli na Kraków, splądrowali klasztor. Panny Zwierzynieckie ukryły się w pobliskim lesie, gdzie zamienione zostały w kamienie. Od tamtego czasu ten przeuroczy zakątek zwie się Panieńskie Skały.
  Inna z legend mówi, że miała nadprzyrodzone wizje, pewnego razu, a było to 15 sierpnia, siostra miała wizję w której zobaczyła św. Jacka wkraczającego do chwały niebieskiej. Natychmiast opuściła swój klasztor i udała się do dominikanów pożegnać kuzyna.
  Jeszcze jedna z legend wiąże Bronisławę z pobliskim wzgórzem Sikornik, tam, gdzie dzisiaj jest Kopiec Kościuszki. Miejsce to było jej ulubionym punktem odosobnienia i kontemplacji. Tam miała doznawać wizji i rozmawiać z Chrystusem. Na tym miejscu, u podstawy kopca jest dziś kaplica bł Bronisławy.
Bronisława Odrowążówna stała się błogosławioną Kościoła rzymskokatolickiego 23 sierpnia 1839 roku, beatyfikowana przez papierza Grzegorza XVI.

WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT