Jura Krakowsko-Częstochowska to nazwa umowna obszaru ciągnącego się od Krakowa aż po Wieluń i charakteryzującego się specyficzną formą krajobrazu naturalnego z licznie występującymi skałami wapiennymi oraz krajobrazu kulturowego z jego materialnymi śladami: zamkami/ruinami zamków, dworkami, pałacami. Chociaż duża część obszaru należy dziś do Województwa Śląskiego, kulturowo obszar ten pozostał w orbicie Krakowa.
Do najciekawszych miejsc znajdujących się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej należą:
- Ojcowski Park Narodowy ze wszystkimi swoimi walorami przyrodniczymi i kulturowymi,
- Zamki w Ogrodzieńcu, Olsztynie, Mirowie, Bobolicach, Smoleniu, Rabsztynie
- Miasteczka: Olkusz, Pilica, Koniecpol, Lelów, Żarki, Skała, Złoty Potok
- Pustynia Błędowska
- no i oczywiście miasta Kraków i Częstochowa
Kraków może być doskonałą bazą wypadową dla grup chcących odwiedzić tem piękny region. Do najpopularniejszych wycieczek należą:
- Ojcowski Park Narodowy (czas zwiedzania włącznie z wyjazdem i przyjazdem do Krakowa - 6-8 godzin)
- Olkusz, Klucze, Pustynia Błędowska i Rabsztyn (czas zwiedzania włącznie z wyjazdem i przyjazdem do Krakowa - 6-8 godzin)
- Smoleń, Dolina Wodącej, Pilica, Ogrodzieniec (Podzamcze), Pustynia Błędowska (czas zwiedzania włącznie z wyjazdem i przyjazdem do Krakowa - 7-9 godzin)
- Smoleń, Pilica, Mirów, Bobolice, Złoty Potok, Olsztyn, Siewierz, Olkusz (czas zwiedzania włącznie z wyjazdem i przyjazdem do Krakowa - 10 godzin)
Dla grup przyjeżdżających do Krakowa z północy Polski, przejazd przez Jurę może być dobrym sposobem na zagospodarowanie jednego dnia wycieczki. Najlepiej wówczas wybrać trasę: Częstochowa, Olsztyn, Janów, Złoty Potok, Żarki (za Żarkami postój przy ruinach kościoła p.w. św. Stanisława BM, Mirów, Bobolice, Ogrodzieniec, Pustynia Błędowska, Olkusz, Kraków).
Przykładowa wycieczka została przedstawiona tutaj.
Ze względu na liczne zagrożenia, jakie istniały w XIII i XIV wieku, głównie ze strony Tatarów, ówczesny książę Władysław Łokietek przeniósł zakonnice do Krakowa... więcej
Pierwszymi z właścicieli byli Włodkowie herbu Sulima... więcej
Ogromnych spustoszeń dokonali Szwedzi po 1655 roku. Ich okupacja wiązała się ze zniszczeniem nie tylko obu zamków, ale też większości warowni na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i w całej Polsce... więcej
Mało kto jednak kojarzy Złoty Potok z pierwszymi jej właścicielami, dużo bardziej rozpoznawalni są kolejni właściciele - ród Krasińskich. W 1851 roku majątek zakupił Wincenty Krasinski. Tutaj też, od wiosny do jesieni 1857 roku, przebywał jeden z najsławniejszych poetów doby romantyzmu Zygmunt Krasiński. Drogą koligacji rodzinnych majątek przeszedł w posiadanie rodziny Raczyńskich (córka Zygmunta Krasińskiego - Maria Beatrycze wyszła za mąż za Edwarda Aleksandra Raczyńskiego; z tegoż związku zrodził się Karol Roger, który odziedziczył majątek w Złotym Potoku) Majątek po drugiej wojnie światowej został znacjonalizowany... więcej