Żarki to niewielkie miasto położone 8 kilometrów od Myszkowa i liczące niecałe 5 tysięcy mieszkańców. To małe miasteczko posiada jednak bogatą i ciekawą przeszłość, historia miejscowości sięga do czasów średniowiecza, dodatkowym czynnikiem, uatrakcyjniającym formowanie się Żarek była obecnośc przedstawicieli ludności chrześcijańskiej i żydowskiej.
Pierwsze wzmianki informują o istnieniu miejscowości w czasach Władysława Łokietka. W czasach Kazimierza Wielkiego lub też Ludwika Węgierskiego Żarki otrzymały prawo miejskie. Jako miejscowość, leżąca w pobliżu drogi handlowej prowadzącej z Małopolski do Wielkopolski oraz na Śląsk, Żarki czerpały znaczne dochody z usług i handlu.
Potop szwedzki był dla miasta (podobnie jak dla wielu innych miejscowości w regionie) czasem niemal całkowitego zniszczenia, po wojnie polsko-szwedzkiej miejscowość nigdy już nie odzyskała dawnej świetności. Na domiar złego kolejne wojny oraz utrata niepodległości przez Polskę negatywnie odbiły się na zamożności mieszkańców Żarek. Rok 1864 - czas zrywu narodowego i zaangażowanie mieszkańców w Powstanie Styczniowe zaskutkował dla Żarek reperkusjami ze strony władz. Car Rosji Aleksander Romanow ukarał miejscowość pozbawieniem praw miejskich.
Kolejne trudne chwile przychodzą wraz z wybuchem II wojny światowej. Dla żareckich Żydów Niemcy tworzą getto, w którym w wyniku represji ginie większość starozakonnych.
Po drugiej wojnie światowej Żarki przeżywają rozkwit, odzyskują prawa miejskie 1 lipca 1949 roku. Dziś jest to miejscowość bardzo przyjazna zwiedzającym, z kilkoma ciekawymi zabytkami, godnymi zatrzymania się choćby na kilka godzin. Do najważniejszych obiektów turystycznych należą:
• Sanktuarium Matki Boskiej Leśniowskiej
• Synagoga i kirkut
• Zespół zabytkowych stodół
• Ruiny kościoła p.w. św. Stanisława ze Szczepanowa