Włodzimierz Lenin jest postacią jak najbardziej związaną z Krakowem. Przebywał on w Krakowie w roku 1912 i mieszkał na krakowskim Salwatorze. Dzisiaj w budynku, gdzie mieszkał znajduje się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, jakkolwiek ekspozycja nie wspomina już tej postaci. Jednak dla większości krakowian Lenin kojarzy się z Nowa Hutą i pomnikiem stojącym niegdyś na Alei Róż.
Pomnik Lenina, autorstwa Mariana Koniecznego, postawiono w 1973 roku. Jedną z głównych przyczyn postawienia monumentu były częste wizyty delegacji odwiedzających dzielnicę jak i Kombinat Metalurgiczny im. Włodzimierza Lenina. Pod kombinatem nie było jednak miejsca, przy którym można byłoby złożyć kwiaty lub też wygłosić odczyt. Postanowiono zatem taki pomnik wybudować na Alei Róż, będącej najbardziej reprezentacyjną częścią Nowej Huty.
Pomnik Lenina stał na piedestale do roku 1989. Przez ten okres był znienawidzonym miejscem przez krakowian, również obiektem wielu akcji sabotażowych. Już do legendy przeszło wyrażenie:
‘Masz tu rower, stare buty, wypierdalaj z Nowej Huty’
któregoś bowiem razu znaleziono przy pomniku rower, buty i karteczkę z takim oto napisem.
Inną z pamiętanych przez mieszkańców Krakowa akcji jest próba wysadzenia pomnika w powietrze. Zamach udał się tylko połowicznie, w wyniku eksplozji wyłamała się tylko pięta Lenina.
W 1989 roku pomnik zdemontowano, figurę zaś kupił Szwed i wywiózł do swego kraju.
Jedyna dziś pamiątką po pomniku są historie ludzi oraz kilka archiwalnych zdjęć.