Kraków jest tym miastem we współczesnej Polsce, gdzie można zobaczyć wielką rozmaitość witraży, tak sakralnych, jak i świeckich. Zdecydowana ich większość znajduje się w świątyniach, a zainteresowanych można zaprosić do Kościoła Mariackiego, franciszkanów, dominikanów, Bożego Ciała. Te najwcześniejsze, gotyckie są to najczęściej formy niewielkie, stąd oglądając trzeba zaopatrzyć się w lornetkę. A jest na co popatrzeć. Kraków, który uchował się przed działaniami wojen ma szczególnie wiele perełek małej formy.
Na osobną uwagę zasługują witraże świeckie. Te ostatnie umieszczane są najczęściej na klatkach schodowych, przy drzwiach wejściowych, rzadziej jako element dachu. Niestety, do dzisiaj większość z nich nie została wpisana do rejestru zabytków, duża ich część ginie na naszych oczach.
Owe bogactwo sztuki zaklętej w szkle jest głównie zasługą architekta Władysława Ekielskiego oraz malarza Antoniego Tucha, którzy założyli zakład o nazwie 'Krakowskie Zakłady Witrażów'. Ów zakład odkupił Stanisław Żeleński w 1904 roku oraz rozpoczął budowę kamienicy przeznaczonej specjalnie jako zakład do tworzenia witraży. Dzisiaj zakład ten poza swoją stałą działalnością jest udostępniony do zwiedzania.
Cieszyć się także należy, że sztuka dekoracji w szkle jest wciąż żywa. Tę chlubną tradycję krakowskiego witrażownictwa kontynuuje Pracownia Witraży 'Ars Vitrum'.
Galeria witraży dominikańskich (kliknij, żeby wyświetlić):
Ukrzyżowanie
Ukrzyżowanie
Święta Barbara
Święta Katarzyna Aleksandryjska
Święta Maria Magdalena
Święty Andrzej
Święty Jacek
Święty Stanisław
Święty Augustyn
Matka Boska z Dzieciątkiem
Matka Boska Apokaliptyczna
Matka Boska Apokaliptyczna ze szczygłem
Tron Łaski