Strona główna>Zabytki Krakowa>Witraże
  WITRAŻE  Kraków jest tym miastem we współczesnej Polsce, gdzie można zobaczyć wielką rozmaitość witraży, tak sakralnych, jak i świeckich. Zdecydowana ich większość znajduje się w świątyniach, a zainteresowanych można zaprosić do Kościoła Mariackiego, franciszkanów, dominikanów, Bożego Ciała. Te najwcześniejsze, gotyckie są to najczęściej formy niewielkie, stąd oglądając trzeba zaopatrzyć się w lornetkę. A jest na co popatrzeć. Kraków, który uchował się przed działaniami wojen ma szczególnie wiele perełek małej formy.
  Na osobną uwagę zasługują witraże świeckie. Te ostatnie umieszczane są najczęściej na klatkach schodowych, przy drzwiach wejściowych, rzadziej jako element dachu. Niestety, do dzisiaj większość z nich nie została wpisana do rejestru zabytków, duża ich część ginie na naszych oczach.
  Owe bogactwo sztuki zaklętej w szkle jest głównie zasługą architekta Władysława Ekielskiego oraz malarza Antoniego Tucha, którzy założyli zakład o nazwie 'Krakowskie Zakłady Witrażów'. Ów zakład odkupił Stanisław Żeleński w 1904 roku oraz rozpoczął budowę kamienicy przeznaczonej specjalnie jako zakład do tworzenia witraży. Dzisiaj zakład ten poza swoją stałą działalnością jest udostępniony do zwiedzania.
  Cieszyć się także należy, że sztuka dekoracji w szkle jest wciąż żywa. Tę chlubną tradycję krakowskiego witrażownictwa kontynuuje Pracownia Witraży 'Ars Vitrum'.


  Galeria witraży dominikańskich (kliknij, żeby wyświetlić):

  Ukrzyżowanie
  Ukrzyżowanie
  Święta Barbara
  Święta Katarzyna Aleksandryjska
  Święta Maria Magdalena
  Święty Andrzej
  Święty Jacek
  Święty Stanisław
  Święty Augustyn
  Matka Boska z Dzieciątkiem
  Matka Boska Apokaliptyczna
  Matka Boska Apokaliptyczna ze szczygłem

  Tron Łaski


PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA