NAGROBEK MARCINA LEŚNIOWOLSKIEGO
Marcin Leśnowolski herbu Pierzchała (Roch) (zm. 17 stycznia 1593 roku w Piotrkowie Trybunalskim podczas marszałkowania na trybunale) był synem kasztelana warszawskiego Jakuba i Doroty ze Skulskich.
W r. 1562 wpisał się na Akademię Krakowską, następnie studiował w Bolonii, podróżował do Rzymu, Neapolu, Padwy. Od ok. 1577 współpracownik Jana Zamoyskiego, w 1587 poseł do Szwecji w sprawie wyboru na tron polski Zygmunta III Wazy, przypłynął wraz z Zygmuntem z Kalmaru i towarzyszył mu aż do Krakowa, zaś opis swej podróży do Szwecji wydał drukiem w Krakowie (1588). Przez długie lata był bliskim doradcą króla. Marszałek Trybunału Koronnego, związany ze stronnictwem katolickim, zwolennik działalności jezuitów, od 1582 prefekt Bractwa Miłosierdzia Św. Łukasza w Warszawie. W 1587 roku podpisał reces, sankcjonujący wybór Zygmunta III Wazy. W r. 1583 brał udział w uroczystościach z okazji ślubu Jana Zamoyskiego z Gryzeldą Batorówną. Dzierżył urząd kasztelana podlaskiego w latach 1581-1593, był także starostą zatorskim (w 1588 roku) oraz łosickim. Żonaty z Anną Oborską, miał z nią synów Pawła i Marcina oraz córkę Annę.
W 1593 wdowa Anna Oborska z Kuflewa ufundowała w Bazylice Mariackiej nagrobek renesansowy z piaskowca, czerwonego marmuru i alabastru. Forma nagrobka to trójdzielna konstrukcja architektoniczna flankowana kolumnami i zamknięta od góry rozbudowanym zwieńczeniem. W niszy pośrodku umieszczono rzeźbioną postać zmarłego (silnie wzorowana na pomniku nagrobnym Zygmunta Starego) w pozycji sansowinowskiej. Figurę zwróconą w stronę ołtarza przedstawiono z zamkniętymi oczami, rzeźba przedstawiona została w formie leżącego rycerza w zbroi płytowej, ze złamanym buzdyganem i modlitewnikiem w dłoniach, nad postacią w osi tondo z wyobrażeniem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Całość zamykają u podstawy rozbudowane panoplia, w żagielkach natomiast personifikacje Sprawiedliwości i Męstwa. Zwieńczenie kompozycji nad belkowaniem prezentuje triadę cnót kardynalnych Wiary, Nadziei i Miłości. Boki domykają posągi wyobrażenia Umiarkowania i Roztropności. Program heraldyczny reprezentuje kartusz ze znakami Roch, Prawdzic, Rogala i Junosza. Stanowiska zmarłego można rozszyfrowywać z napisu M.L.C.P.L.Z.S (Martinus Leśniowolski Castellanus Podlachiae Legatus a Respublica in Sveciam Zator).