Strona główna>Krakowianie>Rody szlacheckie> Braniccy
  BRANICCY W KRAKOWIE I MAŁOPOLSCE  Ród Branickich jest jednym z najstarszych istniejących w Polsce i wywodzi się z rodu Gryfitów (patrz dzielnica Zwierzyniec). Do wieków zajmowali ważne funkcje w Polsce, jednak dla Krakowa i Małopolski istotni są poprzez zamieszkiwanie niedaleko miasta, we wsi Branice. Wieś Branice została zresztą włączona w obręb Krakowa i dziś występuje jako część Krakowa-Nowej Huty. W dworku Branickich znajduje się dziś oddział Muzeum Archeologicznego.
  Szukając śladów tej rodziny warto udać się do pobliskich Niepołomic. W tamtejszym kościele parafialnym znajduje się kaplica ufundowana przez Jana Branickiego ok. 1580 roku i wykonana w warsztacie Santi Gucciego. Pochowani zostali tam rodzice fundatora - Grzegorz (zm. 1595) i Katarzyna (zm. 1588). Kaplica jest arcydziełem sztuki renesansowej, porównywalnym z podobnymi znajdującymi się w Katedrze Wawelskiej.
  Szukając śladów Branickich w Krakowie warto wspomnieć o Annie Branickiej, żonie Sebastiana Lubomirskiego. Oni to byli posiadaczami Srebrnej Góry (dziś dzielnica Krakowa, gdzie znajduje się klasztor kamedułów), który odsprzedali Mikołajowi Wolskiemu, ten z kolei sprowadził zakonników - kamedułów (stąd nazwa 'Lasek Wolski').
Małżeństwo Sebastiana Lubomirskiego i Anny z Branickich pochowane jest w Kaplicy Lubomirskich przy kościele dominikanów.
  Podążając tropem tej rodziny warto pójść do kościoła śś. Piotra i Pawła, gdzie znajduje się epitafium poświęcone tej znamienitej rodzinie.
  Kończąc temat Branickich warto przejść do Galerii Malarstwa w Sukiennicach, tam znajduje się obraz Izabeli Poniatowskiej, żony Jana Klemensa Branickiego z Białegostoku.Rody szlacheckie związane z Krakowem:

Bonerowie
Braniccy
Czartoryscy
Lubomirscy
Myszkowscy
Odrowążowie
Potoccy
Wodziccy
Zebrzydowscy

GALERIA
BRANICCY
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT