Strona główna>Krakowianie>Rody szlacheckie> Myszkowscy
  MYSZKOWSCY W KRAKOWIE I MAŁOPOLSCE  Spacerując ulicami Krakowa można zobaczyć charakterystyczny herb - podkowę a w środku krzyż. Jest to Jastrzębiec, herb, którym szczyciło się kilka rodów, a wśród nich ród Myszkowskich. Ród ten odegrał w Krakowie niewielką rolę, ale pozostawił po sobie kilka pamiątek. Zwiedzając Kraków warto te pamiątki zauważyć.
  Ród ten pojawia się w zapiskach krakowskich dzięki Piotrowi Myszkowskiemu - biskupowi krakowskiemu. Człowiek ten żył za czasów Zygmunta Augusta oraz pierwszych królów elekcyjnych. Dzięki słynnemu biskupowi Piotrowi Tomickiemu mógł uzyskać gruntowne wykształcenie studiując w Padwie i Rzymie, w kolejnych latach został kolejno biskupem płockim (1567-77) oraz krakowskim (1577-91). Wspierał jezuitów, w tym Piotra Skargę, to za czasów biskupa Myszkowskiego powstało w Krakowie Arcybractwo Miłosierdzia. Był zwolennikiej jedności religijnej, aktywnie zwalczał Braci Polskich. Zwiedzający Jurę Krakowsko-Częstochowską też spotkają się z tą osobą, do jego ogromnego majątku należał Mirów i Bobolice. Z kolei zwiedzając Ziemię Kielecką Piort Myszkowski będzie tym, który rozbudowywał Pałac Biskupów w Kielcach oraz pałac w Bodzentynie. Po śmierci został pochowany w kaplicy Myszkowskich przy kościele Dominikanów.
  Kolejnym przedstawicielem jest Zygmunt Myszkowski, bratanek wspomnianego biskupa Piotra Myszkowskiego. Ten jednak swą aktywność prowadził bardziej na wschód od Krakowa, m. in. w Pińczowie. Pod koniec XV wieku zakupił on kamienicę na Rynku w Krakowie, którą, zważywszy na tytuł margrabiego zaczęto nazywać kamienicą margrabską. Tytuł o tyle ciekawy, że otrzymany od rodu Gonzagów, co było pewną sprzecznością z równością propagowaną wśród szlachty. To właśnie Zygmuntowi Myszkowskiemu zawdzięczamy kaplicę Myszkowskich przy kościele dominikanów, arcydzieło okresu manieryzmu. Zygmunt jest zresztą pochowany w tejże kaplicy. Zygmunt doczekał się kilkoro dzieci, w tym trzech synów - Jana, Ferdynanda i Władysława. Żaden z synów nie doczekał się potomka, w ten sposób nazwisko nie przetrwało. Dziś w Krakowie pamiątką po tej rodzinie są:

 • Kaplica Myszkowskich w kościele dominikanów
 • Kamienica margrabska na Rynku Głównym


  Literatura:

Rody szlacheckie związane z Krakowem:

Bonerowie
Braniccy
Czartoryscy
Lubomirscy
Myszkowscy
Odrowążowie
Potoccy
Wodziccy
Zebrzydowscy

WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT