Strona główna>Krakowianie>Rody szlacheckie> Braniccy
  CZAPSCY W KRAKOWIE I MAŁOPOLSCE  Czapscy, ród wywodzący się najprawdopodobniej z Niemiec i przedstawiany często jako Hutten-Czapscy. Zawołanie von Hutten z kolei odnosi się do rodu frankońskiego, co sugerowało by prastare pochodzenie. Wezwanie Czapscy z kolei odnosi się do wsi Czaple w powiecie kujawsko-pomorskim.
  Zainteresowani historią rodu zauważą, że Czapscy od wieków związani byli z Kujawami i Pomorzem. Dla Krakowa stali się istotni za sprawą Emeryka, który w 1894 roku przeniósł się do Krakowa i zamieszkał w pałacu przy dzisiejszej ul. Piłsudskiego. Emeryk Hutten-Czapski pasjonował się numizmatyką, medalierstwem, zbierał także starodruki i mapy. Po śmierci Emeryka gromadzone przez niego przedmioty ofiarowane zostały przez psatkobierców i dziś tworzą trzon kolekcji zgromadzony w jego pałacu a będący częścią Muzeum Narodowego.
  Emeryk miał czwórkę dzici, które nie miały silnych związków z Krakowem, dopiero wnuk Józef związał się z miastem poprzez studia na Akademii Sztuk Pięknych. Józef jest postacią o barwnym życiorysie, jest jednym z nielicznych więzionych przez Rosjan w Katyniu, który nie został zamordowany. Po wojnie napisał książkę 'Na nieludzkiej ziemi' w której spisał swoje wspomnienia wojenne. Po śmierci pochowany został we Francji.
  Jak widać, rodzina Czapskich dość luźno związana jest z Krakowem, pamiątką po nich jest pałac i mieszczące się tam niezwykle ciekawe muzeum.


Literatura:

• Józef Czapski, Na nieludzkiej ziemi

Rody szlacheckie związane z Krakowem:

Bonerowie
Braniccy
Czartoryscy
Lubomirscy
Myszkowscy
Odrowążowie
Potoccy
Wodziccy
Zebrzydowscy

WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT