Strona główna >Zabytki Krakowa> Wzgórze Wawelskie > Zbrojownia
  ZBROJOWNIA  Zbrojownia, oddział Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu, zajmuje wschodnią część podziemi Zamku. Może poszczycić się bogatą kolekcją broni białej i palnej, zbroi rycerskich oraz przedmiotów kultu mających apotropeiczne funkcje ochrony walczących rycerzy.
  Podwaliną ekspozycji są zbiory Brunona Konczakowskiego. W 1961 r. czyli w dwa lata po śmierci kolekcjonera, spadkobiercy przekazali na rzecz Muzeum bogate zbiory, głównie białej broni, po czym wyemigrowali do Austrii. Najcenniejszym obiektem kolekcji Konczakowskiego jest buława pochodząca z początku XVIII wieku określana jako insygnium godności hetmańskiej Rzewuskiego (Stanisława bądź Wacława). Buława ma długość 65 cm, głowica 13 cm średnicy na której umieszczono granaty i turkusy. Obok Zbrojowni Wawelskiej te rzadkie insygnia można zobaczyć w Muzeum Czartoryskich. Bedąc na ekspozycji warto zwrócić uwagę na: • Fragment psalmu nr 145 - psalm ten trudny jest do pełnego odczytania. Ten sam psalm w wersji z Biblii Tysiąclecia brzmi:

Oczy wszystkich oczekują Ciebie,
Ty zaś dajesz im pokarm we właściwym czasie.
Ty otwierasz swą rękę
i wszystko, co żyje, nasycasz do woli.


  Te szczątkowo zachowane fragmenty polichromii dają obraz, jak sala ta mogła wyglądać przed pięciuset laty. • Kopie chorągwi krzyżackich z bitwy pod Grunwaldem - mimo że oryginalne chorągwie zaginęły ich odtworzenie było możliwe dzięki rysunkom Stanisława Durinka zamieszczonych w dziele Jana Długosza 'Banderia Prutenorum'. Na kolekcję składają się następujące chorągwie:
    - mistrza Urlicha von Jungingena
    - księcia oleśnickiego Konrada Białego
    - Kaźka Słupskiego
    - miasta Królewca
    - miasta Brodnicy
    - miasta Bartoszyc
    - miasta Chełmna
    - Hesji lub Turyngii
    - biskupstwa pomezańskiego • Halabardy - jest to broń sieczna i kłująca używana przez piechotę od XIV do XVI wieku. W późniejszych wiekach broń ta używana była tylko w celach reprezentacyjnych. Dzisiaj halabardy noszone są na przykład przez straż papieską w Watykanie. W kolekcji wawelskiej znajduje się kilkanaście halabard w tym:

    - halabarda szwajcarska z XIV wieku - najstarsza w całej kolekcji
    - halabardy niemieckie i szwajcarskie z wieku XV
    - angielska glewia z przełomu XVII i XVIII wieku
    - halabarda księcia Tyrolu Ferdynanda I - broń ozdobiona jest herbami Austrii i Tyrolu
    - halabarda Ferdynanda I

 • Partyzany - jest to broń reprezentacyjna używana głównie w XVII i XVIII wieku. W kolekcji znajdują się:

    - partyzana z roku 1654 zdobiona medalionem z przedstawieniem Jana Kazimierza
    - partyzana z herbem Korybut Michała Wiśniowieckiego
    - partyzana z herbem Janina Jana III Sobieskiego
    - partyzana z czasów Augusta II Mocnego ozdobiona herbami Polski, Litwy i Wettynów

 • Miecze katowskie i sędziowskie - na uwagę zasługuje para niemieckich mieczy z XVII wieku. Widoczne są na nich przedstawienia religijne - ukrzyżowanie oraz szubienica. W kolekcji znajduje się także egzemplarz polski z końca XVI wieku.

 • Miecze dwuręczne - miecze te używane były w czasie walk. Ze względu na wygodę i ciężar pozbawione byłu pochw. W wawelskiej kolekcji reprezentowane są głównie miecze niemieckie i szwajcarskie w tym miecz gwardii księcia Juliusza brunszwickiego z 1574 r.

 • Armatki z czasów króla Zygmunta Augusta - wykonane zostały przez królewskiego ludwisarza Oswalda Baldnera około 1560 roku. Ozdobione są postaciami Herkulesa i Samsona oraz renesansowymi motywami w postaci liści akantu, panoplii oraz główek w kształcie delfinów.

 • Armaty - w zbiorach Wawelu znajduje się kilkanaście armat. Jest to broń pochodząca z różnych czasów, jednak dominują tutaj armaty z okresu panowania Wazów. Obok armat królewskich dość duża część pochodzi od znakomitych rodów...więcej

WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT