Strona główna >Zabytki Krakowa >Wawel> Zbrojownia > Armaty
  ARMATY

  W Zbrojowni na Wawelu znajduje się jedna z najciekawszych kolekcji armat w Polsce. Warto przyjrzeć się kilku najciekawszym obiektom. Oglądając te przedmioty warto uświadomić sobie, że niedaleka droga jest między odlewaniem armat a odlewaniem dzwonów. Stąd też te same nazwiska spotkac można oglądając dzwony kościelne i armaty. Opisując ten temat najłatwiej wyjść od imienia twórcy-ludwisarza:

 • Jakub Copius - ludwisarz czynny w okresie panowania Stefana Batorego. Czasy te naznaczone są walkami na północ od Litwy, przez krótki czas zwierzchność Rzeczypospolitej rozciągała się aż po tereny dzisiejszej Estonii. W tamtych czasach, tj. ok. roku 1585 powstaje prezentowana armata. Jakub Copius wykonał ją za pieniądze obywateli Rygi.


 • Szymon Hauwicz - jeden z najstarszych znanych ludwisarzy. Jego aktywność przypada na schyłkowy okres panowania Zygmunta Starego.

 • Ludwik Wichtendal - za czasów panowania Władysława IV dokonano reformy uzbrojenia. Przed reformą kule armatnie wykonywane były bezpośrednio dla konkretnej armaty. Nieujednolicony ciężar i średnica były przyczyną braku celności. Dopiero reforma króla Władysława IV i wprowadzenie czterech wielkości znacznie poprawiły celność. Wprowadzono więc tzw. miarowagi, a więc coś, co po latach nazwano kalibrem. W wyniku reformy stare armaty przetapiano (stąd tak rzadkie i cenne są armaty sprzed reformy). Przykładem armat wykonanych po reformie są te, wykonane przez Ludwika Wichtendala.

 •Jan Erklens - ludwisarz ten działał na zlecenie bogatych ziemian, ta, prezentowana na Wawelu wykonana jest z fundacji Aleksandra Ostrogskiego

 • Armaty fundacji Stanisława Lubomirskiego - co do kilku armat z wawlskiej kolekcji istnieją pewne wątpliwości co do wykonawcy. Wśród tychże sa armaty broniące posiadłości Lubomirskich.

 • Jan Breut - .

 • Daniel Tym - ludwisarz działający na zlecenie Władysława IV. Artysta ten, najprawdopodobniej pochodzący z Gdańska, wykonywał też zamówienia dla kościołów, odlewając dzwony. Warto wspomnieć, że Daniel Tym jest także autorem odlewu pomnika Zygmunta III Wazy w Warszawie, słynnej Kolumny Zygmunta.

 • Jan Zachariasz Neubert - oto jeden z najmłodszych ludwisarzy, którego dzieło prezentowane jest na Wawelu. Był on rzemieślnikiem pracującym dla Stanisława Augusta Poniatowskiego.


WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT