Miecz Jana III Sobieskiego część 1 ... 25 lipca 1684 roku w Żółkwi nastąpiło uroczyste wręczenie miecza, kapelusza i złotej róży Janowi III Sobieskiemu z rąk nuncjusza papieskiego. Było to jawne zaproszenie króla Polski do montowanej właśnie Świętej Ligi i prowadzenia wspólnej polityki międzynarodowej. Dary papieskie przechowywane będą w skarbcu żółkiewskim aż do przejścia realności w ręce Radziwiłłów i przeniesienia ich do zamku w Nieświeżu, skąd w 1812 roku zostały zagarnięte przez armię rosyjską i przewiezione do Petersburga.
Miecz papieski poświęcany przybył do Warszawy w 1829 roku na uroczystą koronację cara Mikołaja I na króla Polski (uprzednio pozbawiono go znaków papieskich, czyli plakiety z tiarą). W 1924 w wyniku działań rewindykacyjnych dary Innocentego XI wróciły na Wawel, skąd odbyły jeszcze jedną długą podróż w 1939 przez Rumunię, Francję, Anglię do Kanady i w 1961, wracając do kraju.
Mimo takich perturbacji miecz z pochwą i pasem prezentuje się znakomicie. Miecz ma prostą stalową głownie obosieczną, na części długości obustronnie pozłacaną, dekorowaną wzorem rytym w formie liści akantu. Napisy INNOCENTIUS XI PONT MAX A MDCLXXVI oraz INNOCENTIUS XI PONT SUI A I podkreślają wyłącznie dane ofiarodawcy, zawierają więc ideę papieża jako władcy każdego z mieczem operującego rycerza, wizję zbrojnego ramienia Kościoła. Zdobienie w formie floralnej - wić roślinna - zawiera również interesującą formę kwiatową dzwonków- kampanuli.
Kapelusz z czerwonego aksamitu z wstęgami zakończonymi frędzlą wydaje się być ogromny, jego obwód faktycznie przewyższa stardartowy wymiar głowy. Regulacja rozmiaru realizowana jest przez plastyczną różową jedwabną podszewkę. Na wierzchu kapelusza wyszyto złotem i perłami promieniujące słońce (symbolizujące Chrystusa) oraz postać gołębia (znak Ducha Świętego) z pereł, zdobionego rubinami. Dekoracja na wstęgach zawiera heraldyczne motywy związane z domem Odeschalcich, z których wywodził się poprzednik Innocentego XI na tronie piotrowym Klemens X. Można więc przypuszczać, iż plany sprezentowania darów papieskich z Rzymu powstały już po zwycięstwie pod Chocimiem w 1674 roku, jednak na skutek paszkwilu Paców papież ograniczył się wysłaniem gratulacyjnej depeszy.
Darów papieskich poza Janem III Sobieskim doświadczyli jeszcze inni władcy Polski:
Władysław Warneńczyk (od papieża Eugeniusza IV), prawdopodobnie Kazimierz Jagiellończyk (brak adnotacji u Długosza, jest wyłącznie informacja o obdarowaniu Złotą Różą), Zygmunt I (od Klemensa VI), Zygmunt August (w 1540 od Pawła III), Stefan Batory( w 1580 od Grzegorza XIII - zachowana głownia w Zbiorach Wawelskich), Władysław Waza (miecz zachowany w zbiorach Wrangla w Szwecji), Michał Korybut Wiśniowiecki (od Klemensa X) oraz August III (jeszcze w czasach przed koronacją w Krakowie - miecz przechowywany w rezydencji zamkowej Dreźnie).