Str. gł.>Zabytki Krakowa>Stare Miasto> T. im. J.Słowackiego
Strona główna>Teatry Krakowa> Teatr im. Juliusza Słowackiego
   TEATR IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W KRAKOWIE




  Teatr im. Juliusza Słowackiego istnieje od końca 1891 roku, wtedy to rozpoczęła się budowa gmachu od północno-wschodniej części miasta. Już początki budowy wzbudziły wiele kontrowersji, na miejscu obecnej budowli istniał bowiem kościół, klasztor i szpital duchaków. Gotyckie zabudowania, mimo protestów Jana Matejki, zostały zburzone, doszło do sporów, w wyniku których malarz oddał tzw. berło panowania w sztuce otrzymane kilka lat wcześniej od prezydenta Krakowa za namalowanie 'Bitwy pod Grunwaldem'. Dziś obecność duchaków zachowała się tylko pod nazwami Plac Świętego Ducha i ul. Szpitalna.
  Budynek teatru jest dziełem architekta Jana Zawiejskiego. Artysta zaplanował bryłę obiektu w stylu eklektycznym łączącym w sobie elementy renesansu i baroku z wykorzystaniem krakowskich elementów, maszkaronów.

  Wnętrze teatru zdobią polichromie Antoniego Tucha oraz słynna kurtyna Henryka Siemiradzkiego. Artysta stanął do konkursu wraz z młodymi wówczas Stanisławem Wyspiańskim czy Józefem Mehofferem. Tym razem przeważyło doświadczenie, wybrano sędziwego Siemiradzkiego, który znany był w Krakowie jako twórca 'Pochodni Nerona'.
  Przed budynkiem teatru stoi pomnik Aleksandra Fredry. Bezpośrednio za gmachem teatru znajduje się Scena Miniatura - to pozostałość po niewielkiej elektrowni, Teatr Juliusza Słowackiego jako pierwszy oświetlony został światłem z żarówek elektrycznych.

TEATR
J. SŁOWACKIEGO
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT