Muzeum Podziemia Rynku powstało po kilkuletnich pracach przy wymianie nawierzchni Rynku Głównego. Zlokalizowane jest między Sukiennicami, Linią Rynku A-B, Kościołem Mariackim i Pomnikiem Adama Mickiewicza. Podczas wykopalisk archeologicznych odkryto szereg przedmiotów, prezentowanych w gablotach. Do najcenniejszych z punktu widzenia wiedzy o naszych przodkach należą:
Bochen ołowiu z pieczęcią książęcą Władysława Łokietka.
Moneta bizantyjska z X wieku przerobiona na wisiorek poprzez wlutowanie oczka. Moneta ta wskazuje na nieznajomość bądź słabą znajomość pieniądza, a ponadto na kontakty Krakowa z krajami Południowej Europy i Azji. Dodatkowym dowodem na kontakty z południem jest również znaleziona moneta armeńska.
Miedziana blaszka ze śladami zębów – wskazuje na typowy sposób badania wartości przedmiotu poprzez określenie surowca (złoto, srebro, miedź, itp.)
Plomby handlowe pochodzące z różnych miast europejskich. Plomby te stanowią odpowiedź na wygląd handlu europejskiego, świadczą o przestrzeganiu istniejących w średniowieczu praw składu i drogi. Krakowskie muzeum posiada najbogatszą tego typu kolekcję średniowiecznych plomb handlowych.
Groty strzał tatarskich odnalezione w pogorzelisku wywołanym atakiem Tatarów w 1241 roku. W tych pogorzeliskach odnaleziono ponadto skorupy garnków ze śladami kości zwierzęcych. Służyły one jako tzw. ofiara zakładzinowa, czyli zwyczajowa ofiara dla bóstw przy budowie domu.
Porcelanowe figurki będące wyrazem religijności ludzi wieków średnich lub tez służące jako zabawki dla dzieci.