KATEDRA WAWELSKA
GROBY KRÓLEWSKIE
Współczesne wejście do Grobów Królewskich przechodzi przez Kaplicę Czartoryskich i Kaplicę Młodzików.
Kaplica (Krypta) św. Leonarda
Kaplica św. Leonarda została wzniesiona przed lub w roku 1118 i jest najstarszą tak dobrze zachowaną częścią Katedry Wawelskiej...więcej
Po wyjściu z Kaplicy św. Leonarda droga prowadzi do wąskiego korytarza. Ów korytarz jest efektem renowacji Katedry w XIX wieku i połączenia w jeden ciąg niegdysiejszych krypt. W kolejnych sarkofagach pochowani są:
Stefan Batory - książę Siedmiogrodu, mąż Anny Jagiellonki. Zmarł bezpotomnie po dziesięciu latach rządów w Rzeczypospolitej. Pierwsze miejsce pochówku króla znajdowało się pod kaplicą Mansjonarską. Ze względu na zapadanie się fundamentów kaplicy zdecydowano w roku 1877 na remont. W związku z remontem trumnę przeniesiono do specjalnie przygotowanej krypty tuż przy krypcie św. Leonarda[1].
Władysław IV - syn Zygmunta III Wazy, następca tronu. Żenił sie dwukrotnie - z Cecylią Renatą, a po jej śmierci z Ludwiką Marią Gonzagą. Sarkofag króla zdobią kartusze Polski, Litwy, Szwecji i Gotlandii. Scena figuralna na boku ukazuje hołd złożony królowi po bitwie pod Smoleńskiem. Na trumnie wyryte są inicjały złotnika Jana Chrystiana Bierpfaffa z Torunia.
Cecylia Renata - pierwsza żona Władysława IV, matka Zygmunta Kazimierza i Marii Anny Izabeli. Podczas porodu trzeciego dziecka zmarła. Żadne z jej dzieci nie dożyło wieku dorosłego. Sarkofag królowej zdobi scena spotkania królowej Saby przed królem Salomonem. Od strony stóp królowej widnieje napis:
Nata Graecy Anno Christi MDCXI.VI.Ivli St.V. Coronata Regina Poloniae Varsoviae MDCXXXVII.XIII Sept Moritvr Vilnae MDCXLIV.XXIV.Mar
(Urodzona w Gracu Roku Chrystusowego 1611 6 lipca, Koronowana na królową Polski w Warszawie 13 września 1637, Zmarła w Wilnie 24 marca 1644)
Zygmunt Kazimierz - syn Władysława IV i Cecylii Renaty. Królewicz zmarł w wieku 7 lat. Pochowany jest obok ojca.
Maria Anna Izabela - córka Władysława IV i Cecylii Renaty. Pochowana jest w maleńskiej trumience obok matki. Maria Anna Izabela zmarła w wieku niemowlęcym.
Zygmunt August - ostatni Jagiellon na polskim tronie. Trzykrotnie żonaty (z Elżbietą Austriaczką, Barbarą Radziwiłłówną i Katarzyną Austriaczką). Z żadną nie dochował się potomka. Zmarł nie doczekawszy się dziecka z prawego łoża. Na widocznej stronie sarkofagu ukazana jest scena alegoryczna duszy nieśmiertelnej.
Anna Jagiellonka - córka Zygmunta Starego i Bony Sworzy, siostra Zygmunta Augusta, żona Stefana Batorego. Jest jedyną córką Zygmunta Starego i Bony Sworcy, która została w Rzeczypospolitej. Po śmierci Zygmunta Augusta z królową łączono nadzieje na przedłużenie dynastii Jagiellońskiej. Zmarła bezpotomnie w wieku 73 lat. Od widocznej strony na sarkofagu królowej znajduje się ornament okuciowy z inskrypcją.
Anna Austriaczka - pierwsza żona Zygmunta III Wazy, matka Władysława IV. Królowa Polski oraz Szwecji. Zmarła w 1598 roku w wieku 25 lat.
Barbara Zapolya - pierwsza żona Zygmunta Starego. Po jej śmierci w roku 1515 król-wdowiec podjął decyzję o budowie Kaplicy Zygmuntowskiej.
August II Mocny - król zmarł w Warszawie. Jego ciało wkrótce trafiło na Wawel, serce do kościoła dworskiego w Dreźnie, część wnętrzności zaś pozostało w Warszawie w kościele kapucynów.
Stanisław Leszczyński - Pośmiertne losy króla są dość skomplikowane. Stanisław Leszczyński zmarł w Luneville w Lotaryngi i został pochowany w kościele Notre Dame de Bon Secours w Nancy. Po rewolucji francuskiej kościół został zniszczony, a szczątki króla sprofanowane. Przebywający we Francji Michał Sokolnicki przewiózł je do Poznania, skąd trafiły do Petersburga. Na Wawel szczątki króla trafiły dopiero po II wojnie światowej.
Aleksander Karol - syn Zygmunta III Wazy i Konstancji Austriaczki. Zmarł w roku 1634 w wieku 20 lat.
Dalszy ciąg zwiedzania prowadzi wąskim przejściem do kolejnej krypty, w której spoczywa Zygmunt Stary. Krypta w której znajduje się sarkofag króla znajduje się pod Kaplicą Zygmuntowską. Wraz z królem pochowany jest królewicz Olbracht.
Po wyjściu z krypty Zygmunta Starego przechodzi się do krypty pod Kaplicą Wazów. Pochowani sa tu władcy z tejże dynastii:
Konstancja Austriaczka - druga żona Zygmunta III Wazy, młodsza siostra Anny austriaczki, matka Jana Kazimierza
Zygmunt III Waza - pierwszy król z dynastii Wazów na tronie polskim, mąż Anny Austriaczki i Konstancji Austriaczki, ojciec przyszłych królów Władysława IV oraz Jana Kazimierza.
Jan Kazimierz
Jan Albert
Ludwika Maria Gonzaga - druga żona Władysława IV
Jan Kazimierz
Po przejściu obok pochówków Wazów, dalsza część zwiedzania prowadzi schodami w dół, do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, gdzie pochowany jest Józef Piłsudski oraz para prezydencka Marii i Lecha Kaczyńskich. Ten ostatni pochówek pary prezydenckiej Kaczyńskich wykonany był z onyksu miodowego wykonanego w zakładzie kamieniarskim w Cholerzynie. Po ekshumacji dokonanej 14 listopada 2016 r. wymieniono sarkofag na nowy, wykonany z białego marmuru kararyjskiego.
[1] Buczek Anna, Firlet Elżbieta, Gaczoł Ewa, Strzyżewska Joanna, Wawel na starej fotografii do 1939 roku, wyd. przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Kraków 2011, s. 299.
Literatura:
• Buczek Anna, Firlet Elżbieta, Gaczoł Ewa, Strzyżewska Joanna, Wawel na starej fotografii do 1939 roku, wyd. przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Kraków 2011