KATEDRA WAWELSKA - DZWONY




  Z Katedrą Wawelską nieodłącznie kojarzy się Dzwon Zygmunta, nie jest to jednak jedyny dzwon w Katedrze. Wśród dzwonów zawiedzonych na Wieży Zygmunta warto wymienić:

  Dzwon Zygmunt - największy dzwon w Krakowie, drugi największy w Polsce. Na polecenie króla Zygmunta Starego odlany został w roku 1520 przez Jana Behema z Norymbergii a zawieszony w lipcu następnego roku. Po raz pierwszy dzwon zabrzmiał 13 lipca 1521 roku. Ludwisarz podpisał się na dzwonie dwukrotnie, raz po niemiecku i raz po łacinie. Poza podpisem na kloszu umieszczono herby Polski i Litwy oraz wizerunki świętych Stanisława BM i Zygmunta. W górnej części klosza umieszczona została inskrypcja: 'Bogu Najlepszemu, Najwyższemu i Dziewicy Bogarodzicy, świętym patronom swoim, znakomity Zygmunt król Polski ten dzwon umysłu godny i czynów swoich sporządzić kazał w Roku Pańskim 1520'[3]. Przy wyjściu na Wieżę Zygmuntowską znajduje się stare serce dzwonu.

  • Dzwon Stanisław (zwany także Tęczyński lub Półzygmunt) - dzwon został ufundowany w roku 1463 przez Jana Tęczyńskiego w intencji zabitego brata Andrzeja Tęczyńskiego i dedykowany św. Stanisławowi ze Szczepanowa. Jest to drugi największy dzwon w Katedrze i waży ok. 6 ton.

  • Dzwon Wacław (zw. Głownik) - dzwon jest dedykowany św. Wacławowi, patronowi Katedry Wawelskiej (obok św. Stanisława). Ufundowany został w 1460 roku przez prałata Jakuba z Sienna oraz Krakowską Kapitułę Katedralną. Druga nazwa - Głownik, nawiązuje do egzekucji jaka odbyła się w 1462 roku na sześciu skazańcach ostarżonych o zabójstwo Andrzeja Tęczyńskiego.

  • Dzwon Kardynał - odlany został w roku śmierci kardynała Zbigniewa Oleśnickiego, t.j. 1455 i zamówiony przez Krakowską Kapitułę Katedralną. W dolnej części klosza widoczne jest uszkodzenie, jest ono wynikiem wypadku w wyniku którego odpadło serce Dzwonu Zygmunt zawieszonego powyżej. Dzwon waży ok. 3 tony.

  • Dzwon Urban - nazwa dzwonu nawiązuje do papieża Urbana, który na prośbę króla Kazimierza Wielkiego zezwolił na utworzenie Akademii Krakowskiej. Pierwotnie dzwon wisiał w Niepołomicach, skąd w połowie XV wieku został przeniesiony przez kardynała Zbigniewa Oleśnickiego. Dzwon pękał trzykrotnie, ostatni raz przelany został w 1757 roku. Dzwon waży 3 tony. Na kloszu odlane zostało Oko Opatrzności Bożej podtrzymywane przez dwa anioły oraz fragment psalmu: 'Custodo nos Domine ut pupillam oculi' (Strzeż mnie, Pani, jak źrenicy oka).

  Na Wieży Srebrnych Dzwonów zawieszone są cztery dzwony: Zbyszko (zw. Goworkiem), Herman (zw. Nowakiem), Maciek oraz Jan Paweł II. Ten ostatni został zawieszony w maju 2014 roku. W tym celu przy Wieży Srebrnych Dzwonów skonstruowano specjalne rusztowanie. Jak podaje wykonawca - Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego w Przemyślu, dzwon waży 500 kg, ma średnicę 93,5 cm, jest wykonany z brązu o proporcjach 78 % miedzi i 22% cyny, tonacja dzwonu to a1 (la) 440 Hz[4].
Str. główna >Zab. Krakowa >Wzgórze Waw.>Katedra Waw. >Dzwony
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT