Strona główna>Zabytki Krakowa>Stare Miasto> Collegium Broscianum
  COLLEGIUM BROSCIANUM UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO


                  1   >   2   >   3  

  Prace nad stworzeniem kolegium jezuickiego rozpoczynają się po decyzji króla Zygmunta III z roku 1623 o erekcji uczelni. Mimo zaciętych walk (żacy) i polemik ("Gratis" Jana Brożka i inne paszwkile profesorów Akademii Krakowskiej) jezuci od 1623 roku prowadzą kurs teologii. Wykorzystują w tym celu budynki zakupione od kanonika Zarzyckiego, Joachima Ocieskiego, Stadnickich, Kszyczków i Dąbskich. W 1627 i 1634 przygotowane zostały projekty rozbudowy pomieszczeń przez architekta zakonnego Giacomo Bruno. Kolejni architekci - ojciec Przemysław Rudnicki oraz Benedykt Molli modyfikowali plany, zakładając rozległe przebudowy, z przesuwaniem murów miejskich i wyburzaniem baszt obronnych włącznie. Kolejne projekty doprowadziły do stworzenia wieloskrzydłowej konstrukcji z krużgankiem, łączącym zabudowania klasztorne z kościołem św.św. Piotra i Pawła. Współfinansowania tej realizacji podjął się biskup krakowski Andrzej Trzebicki, wychowanek kolegium jezuickiego w Kaliszu. Zasługi hojnego sponsora po dziś dzień przypomina tablica z napisem: "Immortale Beneficentiae monumentum Illustrissimi et Reverendissimi D. Andrea Tryebicki Episcopi Crac. Ducis Severiae Grata Animi Centestatione Repositum A Societate Jesu Anno Gratiae MDCLXX" (" Nieśmiertelnej dobroczynności pomnik Jaśnie Oświeconego i przewielebnego k. Jędrzeja Trzebickiego, biskupa krakowskiego, księcia siewierskiego, jako objaw wdzięczności położon od Towarzystwa JEzusowego roku Pańskiego 1670") i sentecją poniżej:

      "Non opus est placido morti praeludare cantu:
      Vivet in his saris Trebicianus Olor".

  Już w kilka lat po wzniesieniu zabudowań mieszkalnych dla kleryków na terenie działki jezuitów utworzono także młyn, stajnie, wozownię, kuźnie oraz browar.
  W roku 1719 doszło do pożaru, który strawił budynki klasztorne i kościół św.św Piotra i Pawła, sięgnął do kościoła św. Marii Magdaleny, Collegium Iuridicum i Bursy Kanoniczej, aż do ul. Kanoniczej, niszcząc kilkanaście domów. Jezuici stracili swą bezcenną bibliotekę (w dużej części testamentowy zapis biskupa Trzebickiego), ocalały jedynie apteka, westarnia i browar. Odbudowa, prowadzona pod zarządem rektora kolegium ojca Jerzego Gengella, odbiła się na wyglądzie klasztoru i szkoły, budynki zunifikowano, wprowadzając równe podziału i symetryczne okna... c.d. 3

WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT