Strona główna >Zabytki Krakowa> Wzgórze Wawelskie > Skarbiec
  SKARBIEC KRÓLEWSKI  Skarbiec Królewski, oddział Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu, zajmuje część podziemi Zamku Królewskiego. Ze względu na niezwykle trudną historię Polski i Krakowa nie zawiera tak licznych pamiątek po monarchach, jak jest to w innych państwach o świetnej przeszłości. Wzgórze Wawelskie padło ofiarą Szwedów podczas potopu szwedzkiego, później przez Kraków przetoczyła się wojna północna, ostatecznie Wawel został rozkradziony przez wojska pruskie.
  Duża część współczesnej kolekcji pochodzi z wykopalisk archeologicznych oraz z aukcji, Wawel po dzień dzisiejszy uzupełnia swoją kolekcję biorąc udział w licytacjach na całym świecie. Mimo wszystko kolekcja warta jest zobaczenia, a do najcenniejszych przedmiotów należą: Szczerbiec, Kielich opata tynieckiego, Gemma z kolekcji rodziny Lanckorońskich


  Szczerbiec

  Jest to unikatowe insygnium koronacyjne używane do koronacji przez niemal wszystkich królów Polski. Pierwszym, koronowanym Szczerbcem był Władysław Łokietek w 1320 roku. W 1795 roku insygnium zostało zrabowane przez Prusaków, a w 1884 wykupiony od ambasadora Rosji w Paryżu Aleksandra Bazilewskiego i trafił do Ermitażu. Do Polski wrócił w 1928 roku na mocy traktatu ryskiego. W 1939 roku Szczerbiec został wywieziony do Kanady, gdzie przebywał do 1959 roku. Zwrócony Polsce został umieszczony na Wawelu, jako najcenniejszy obiekt kolekcji.


  Miecz Zygmuntowski

  Jest to miecz wykonany na polecenie krola Zygmunta Starego i służący do pasowania na rycerzy. Podobnie jak większość klejnotów został zrabowany przez Prusaków w 1795 roku, następnie znajdował się w kolekcji Hohenzollernów w Berlinie. Po II wojnie światowej miecz został zakupiony w Londynie przez tamtejszą Polonię i przekazany na Wawel w 1963 roku. Na rękojeści widoczne są herby Polski, Litwy oraz postać Zygmunta Starego.


  Gemma Lanckorońskich

  To najstarszy obiekt w kolekcji wawelskiej. Gemma pochodzi z VII wieku i ofiarowana została przez Karolinę Lanckorońską.


  Kielich opata tynieckiego

  Jest to obiekt znaleziony podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych w 1961 roku w Tyńcu. Podczas wykopalisk w prezbiterium kościoła w Tyńcu znaleziono pięć grobów, w jednym, pośród kości tenże kielich oraz patenę. Według śmiałych teorii kielich należał do króla Bolesława Szczodrego, który po zabójstwie św. Stanisława miał się ukryć w klasztorze Ojców Benedyktynów w Tyńcu. Bardziej prawdopodobne informacje mówią, że są to przedmioty podróżne opata tynieckiego rodzimej produkcji. Wykonanie jest dość proste, na patenie trybowana jest Ręka Boska (Manus Dei), istota jednak polega na złotym materiale, rzadkości w tamtej epoce.


  Płaszcz Kawalera Orderu Świętego Ducha

  W 1578 roku Henryk Walezy ustanowił francuski Order Świętego Ducha. Pierwszym Polakiem, który otrzymał to wyróżnienie w 1676 roku jest Jan III Sobieski. Pamiątką po tej uroczystości jest płaszcz z czarnego aksamitu i srebrnymi haftami. Wzór haft wyobraża symbole Świętego Ducha, panoplia oraz monogram Henryka Walezego.

WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT